środa, 3 listopada 2010

Rozmowy przy stole

Spotkaniom i przyjęciom przy stole powinna towarzyszyć miła, przyjazna dla wszystkich atmosfera. Wiele „wpadek” organizacyjnych, źle dobrane menu czy plama na obrusie mogą pozostać niezauważone, jednak jeśli posiłek zakłócają niestosowne rozmowy, z pewnością goście nie najlepiej zapamiętają spotkanie... Dawniej sztuka konwersacji przy stole była podstawą wychowania kulturalnego człowieka. Współcześnie nie przywiązuje się już do tego tak dużej wagi. A szkoda. Jednak przyjęcie, podczas którego w milczeniu spożywamy najlepszy nawet posiłek albo wysłuchujemy sporów współbiesiadników to chyba koszmar każdego gospodarza. Pewne zasady dobrego wychowania regulują nie tylko zachowania przy stole, ale również sposób i tematy rozmów. O czym więc wypada mówić podczas spotkania, a co powinniśmy przemilczeć?Organizacja przyjęcia przy stole leży w gestii gospodarzy – nie tylko w zakresie apetycznego menu i pięknego nakrycia (zastawa stołowa i gustownie dobrane dodatki) - ale również w kwestii zapewnienia gościom miłej atmosfery. Pamiętajcie więc o tym, by pozwolić zapraszającym pokierować rozmową. Nie starajcie się za wszelką cenę zyskać miano wodzireja spotkania, chyba że zostaniecie o to wyraźnie poproszeni. Ten obowiązek spoczywa jednak głównie na gospodarzach. Dobrze byłoby więc, gdyby przygotowali oni wcześniej tematy rozmów. Spotkanie w rodzinnym gronie nie powinno przerodzić się w utyskiwanie cioci na zdrowie, a wujka na kłopoty w firmie. Wystarczy namówić bliskich na wspomnienia – to sprawdzony temat, który podchwyci chyba każdy :) Do obowiązków gospodarza należy również wzniesienie pierwszego toastu i zadbanie przed przyjęciem o to, by skłócone małżeństwa po rozwodzie i zaciekli wrogowie nie siedzieli blisko siebie. W przeciwnym razie atmosfera będzie skwaszona przez cały posiłek.

Podczas posiłku nie powinniśmy poruszać tematów operacji, chorób i wszelkich spraw fizjologicznych! Chyba każdy z Was nasłuchał się kiedyś o żylakach cioci i ostatnią przyjemną sprawą dla gości jest wysłuchiwanie podobnych historii ;) Młodzi rodzice powinni oszczędzić opowieści o trudach porodu i połogu. Nie tylko jest to niesmaczne, odbiera apetyt, ale również świadczy o naszym braku wyczucia. Podobnie wygląda sprawa wszelkiego typu delikatnych, intymnych spraw i problemów. Spotkanie przy stole ma na celu zrelaksowanie się, miłe spędzenie wolnego czasu i odsunięcie wszelkich kłopotów na bok. Powinniśmy unikać również drażliwych tematów, takich jak polityka i religia. W przeciwnym razie spór murowany.

W bardzo złym tonie jest włączanie lub naleganie na włączenie telewizora. Spotkanie przy stole to czas dla bliskich, dla przyjaciół i znajomych. Nawet jeśli prawie nikogo nie znamy, z szacunku dla zaproszonych nie powinniśmy rezygnować z ich towarzystwa na rzecz szklanego ekranu. W przypadku, gdy goście się nie znają, inicjatywę w zagajaniu rozmowy powinniśmy zostawić gospodarzom, którzy zaprosili wszystkich. Natomiast w naszej gestii leży podtrzymywanie rozmowy z najbliższymi sąsiadami. Nie wypada przekrzykiwać się przez cały stół.

Oczywiście nie należy mówić z pełnymi ustami i nie przerywać nikomu wypowiedzi. Powinniśmy powstrzymać się od kąśliwych uwag. Sztuką natomiast jest delikatne zmienianie tematu, który zbacza w nieodpowiednim kierunku. Nie mówimy też o przechodzeniu na dietę, staramy się nie rozmawiać o nieobecnych – a plotkujemy jedynie ze smakiem ;)

Jak widzicie, zakazów jest bardzo wiele. Nie ma natomiast gotowej recepty na to, o czym powinniśmy porozmawiać. W celu rozpoczęcia rozmowy wystarczy wymienić kilka uwag o pogodzie, wszak to najpopularniejsza metoda rozpoczęcia konwersacji ;) Z pewnością natomiast sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawne anegdoty, które rozbawią towarzystwo. W przypadku dowcipów jednak należy zachować umiar i dobry smak. Uśmiech jest podstawą nawiązywania kontaktów – warto więc uzbroić się w dobry nastrój! Awaryjne tematy to opowiadanie o wakacjach, o kulinariach i naszych eksperymentach kuchennych :) Rozładują atmosferę i wprowadzą swobodny nastrój. Spotkania przy stole to także okazja do tego, by dowiedzieć się, co warto przeczytać, obejrzeć czy kupić. Nieco bardziej wyrafinowane są lekkie rozmowy na tematy związane z kulturą i rozrywką – świadczą o naszym obyciu. Pamiętajcie, że podtrzymywanie rozmowy to także sztuka zadawania pytań!

Na następny dzień po spotkaniu pamiętajmy o telefonie do gospodarzy z podziękowaniem za zaproszenie. Czasem wystarczy odrobinę przygotować się do spotkania – również pod względem tematów, by zaskoczyć gości błyskotliwą uwagą lub lekkim żartem. Najważniejszy jednak jest miło spędzony czas, radość ze spotkania i oderwanie się od szarej codzienności. Jeśli zadbamy o dobre samopoczucie własne i współbiesiadników – przyjęcie przy stole na pewno będzie udane :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz