środa, 1 grudnia 2010

Dekoracje na bożonarodzeniowy stół


Święta Bożego Narodzenia do czas, kiedy w wielu domach życie rodzinne koncentruje się wokół stołu. To właśnie przy pięknie udekorowanym stole zasiadamy do kolacji wigilijnej, a w kolejne dni składamy sobie odwiedziny i nieraz długie godziny spędzamy na biesiadowaniu. Jeśli planujesz zaprosić gości do swojego domu, zapewne zależy Ci na tym, by zaskoczyć bliskich efektownym, a jednocześnie eleganckim nakryciem. Zdradzę Ci kilka sprawdzonych sposobów na przemyślane ozdoby stołowe, które zdadzą egzamin w każdym domu.


Z Bożym Narodzeniem niezmiennie kojarzy się choinka – kolorowo ubrane sosnowe lub świerkowe drzewko. Nic więc dziwnego, że w wielu domach tradycją jest również dekorowanie bożonarodzeniowego stołu stroikiem z żywych gałązek iglaków. Jeśli nawet jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań i w Twoim domu jest miejsce jedynie na sztuczną choinkę, warto pomyśleć o przyniesienie ze spaceru po zimowym lesie kilku pachnących żywicą gałązek. Wiecznie zielone drzewko symbolizuje nadzieję, a ponadto nawet dzięki kilku gałązkom w każdym pomieszczeniu poczujemy typowo świąteczny aromat, którego nie zastąpi żaden substytut zapachowy.

Aby samemu stworzyć stroik, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną, sztywną gąbkę do wbijania gałązek (można taką kupić w każdej kwiaciarni). Konieczna jest również świeczka – szczególnie urokliwy efekt da świeczka zapachowa. Przydadzą się również ozdoby choinkowe i ewentualnie sztuczny śnieg w sprayu, którym na koniec spryskamy gałązki. W zależności od dekoracji w domu, stylu ubrania choinki, możemy tworzyć dowolne kompozycje i warianty stroików. W sklepach można również kupić gotowe stroiki i tzw. wieńce adwentowe – wraz ze zbliżaniem się Świąt zapalamy kolejne świece, by w Boże Narodzenie zapłonął cały wieniec.

Zapach Świąt wniesie do Twojego domu i na świąteczny stół również dekoracja wykonana ze świeżych pomarańczy i goździków. Jest na tyle prosta, że można zlecić jej wykonanie maluchom, kiedy sami zajęci jesteśmy przedświąteczną krzątaniną. Wystarczy bowiem powbijać goździki w skórkę pomarańcza – wyglądają one jak brązowe gwiazdki. A co najważniejsze – taka ozdoba pięknie pachnie pomarańczami i goździkami! :) Wystarczy, że ułożymy tak udekorowane pomarańcze na talerzu lub w misce wysłanej świerkowymi gałązkami (albo siankiem). Można dołożyć również jabłka i orzechy oraz wszystko, co naturalne, ekologiczne i kojarzy nam się ze Świętami.

Popularną ostatnimi czasy dekoracją jest również jemioła. Kilka gałązek możesz również zawiesić nad stołem, dodatkowo dekorując je kokardkami, koralikami na nitkach lub ozdobami wykonanymi przez Twoje pociechy. Zgodnie ze zwyczajem, para, która znajdzie się pod jemiołą, musi się pocałować! Możesz również wymyślić własny zwyczaj :)

W sklepach dostępne są również przepiękne ozdoby takie jak miniaturowe choinki, czy drzewka udekorowane światełkami. Jednak wystarczą tradycyjne ozdoby choinkowe, by stworzyć efektowną dekorację. Jednym z bardzo prostych sposobów jest ułożenie wzdłuż lub w poprzek stołu łańcuchów choinkowych (również korali czy wstążek). Układając serwetki, można dołożyć bombkę lub czekoladkę w kształcie prezentu do dekoracji.


Wymyślanie ozdób na bożonarodzeniowy stół to również doskonały pretekst do znalezienia zajęcia dla najmłodszych domowników. Jeśli więc nie masz pomysłu na tegoroczną dekorację, a nie chcesz by znudzone i zniecierpliwione maluchy kręciły się po kuchni – zaangażuj je do dekorowania stołu :)

Świąteczne dekoracje znajdziesz w NaMoimStole.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz