poniedziałek, 20 grudnia 2010

Bożonarodzeniowa atmosfera przy stole


Zapach ciasta i choinki, ciepło bijące od kominka i skrzypiący mróz za oknem… Nie ma nic piękniejszego niż Święta w takiej atmosferze – w towarzystwie najbliższych osób, wśród gwaru rozmów i śmiechu. Nasze mamy i babcie doskonale potrafiły pilnować ciepła rodzinnego ogniska… Czy i w wysokich wieżowcach z wielkiej płyty Boże Narodzenie może kojarzyć się z równie magiczną aurą?

Jeżeli dołożysz odrobiny starań do przygotowania Bożego Narodzenia, nie zapomnisz o tym, że ten czas to nie tylko ogromne zakupy i drogie prezenty – z pewnością również w Twoim domu zagości niepowtarzalna magia Świąt :) Razem zastanowimy się nad tym, co składa się na wyjątkowy nastrój panujący w Boże Narodzenie. Jestem pewna, że w każdym domu panują rozmaite obyczaje i świąteczne rytuały, które budują poczucie więzi i miłości – szczególnie w te kilka grudniowych dni. Jednak kilka drobnych akcentów niewątpliwie podkreśli atmosferę Bożego Narodzenia.

Święta kojarzą się z ciepłem rodzinnym i bezpieczeństwem, dlatego ważnej jest odpowiednie oświetlenie domu. Efekt przytulności nadaje szczególnie żywy ogień, dlatego wprost trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez blasku świec. Dawniej świeczki umieszczano nawet na choinkach, jednak nie jest to zbyt bezpieczny pomysł. Do dekoracji bożonarodzeniowego drzewka zostawmy więc zwyczajne lampki choinkowe – możemy natomiast wybrać ich barwę – tak, by pasowała do reszty ozdób i wystroju domu. Świeczki, świeczniki i lampiony wykorzystajmy natomiast do udekorowania stołu stroikami świątecznymi. Łagodne, ciepłe światło opromieniające stół również sprawdzi się podczas Świąt. W tym celu można przyciemnić nieco abażury lamp stojących wokół stołu.

Świąteczny nastrój podkreśli też odpowiednia muzyka i śpiewanie kolęd. W wielu domach wciąż żywa jest tradycja grania i śpiewania pięknych, starych kolęd. Jeśli nie – dobrze jest włączyć przynajmniej odpowiednią płytę. Nie zastąpi to co prawda atmosfery bliskości podczas wspólnego śpiewania, ale podkreśli przynajmniej uroczysty nastrój.

Wigilia i Boże Narodzenie to również czas, kiedy dorośli i dzieci powinni razem zasiadać przy stole – szczególnie 24 grudnia. Pamiętajmy, że dla dzieci Święta to wyjątkowy czas, często zapamiętywany na całe życie. Istotne jest więc, by przynajmniej w Wigilię potraktować je jak dorosłych i usadzić przy wspólnym stole. Chociażby z tego względu charakter rozmów przy stole jest odmienny niż przy innych okazjach. Z pewnością dorośli nie powinni wdawać się w dyskusje i spory, wszyscy powinni być natomiast dla siebie mili i uprzejmi. Możecie namówić starszych domowników i gości do opowieści o Świętach z ich dzieciństwa. Miła, ciepła atmosfera wynika również z faktu, że podzielenie się opłatkiem przed Wigilią jest okazją do wybaczenia sobie wzajemnych urazów i zażegnania konfliktów.

Niestety, często cała magia Świąt pryska, gdy po Wigilii cała rodzina zasiada w milczeniu do oglądania telewizji. Powinniśmy więc wcześniej przemyśleć sposób na zagospodarowanie czasu domownikom i gościom po Wigilii – gdy wszyscy oczekują na Pasterkę. W większości domów wręcza się wtedy prezenty. Dlatego dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu jest również śpiewanie kolęd lub snucie wigilijnych opowieści. Możecie na przykład poprosić domowników i gości, by wyszukali i opowiedzieli jakąś wyjątkową historię związaną ze Świętami. Literatura obfituje w różne opowieści o cudach, które wydarzyły się w Wigilię. Podczas takiego wspólnego opowiadania powinno być dużo śmiechu, a same historie powinny być na tyle niezwykłe, by zaciekawić i starszych i młodszych.

Jeśli Boże Narodzenie ma dla nas również bardzo religijny charakter, warto przeczytać na głos fragmenty Ewangelii na temat narodzin Jezusa. Później możemy wyjaśnić maluchom, skąd wzięło się na stole sianko i dlaczego czekały akurat na pierwszą gwiazdkę, a nie na inny znak. Możemy również przygotować gry świąteczne z nagrodami – nie tylko dla dzieci :) Można na przykład ogłosić konkurs na znalezienie jak największej liczby cukierków na choince w jak najkrótszym czasie. Zwycięzca może zabrać cukierki dla siebie. Można też zagrać w grę planszową i przeznaczyć dla zwycięzcy symboliczny, sekretny upominek. Dla dzieci będzie to wielka frajda, ponieważ zawsze niecierpliwie czekają na gwiazdkowe prezenty :)

Wigilia i Boże Narodzenie to czas, kiedy w większości domów dużo czasu spędzamy przy stole. Jednak nie są to „zwyczajne” spotkania przy stole, jakich wiele w ciągu roku. Sprawmy, by był to wyjątkowy czas dla nas i naszych bliskich – tak, by wszyscy czuli się potrzebni, kochani i radośni...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz