środa, 29 grudnia 2010

Jak urządzić przyjęcie Sylwestrowe?


Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na huczny bal Sylwestrowy, nie każdy również zdążył pomyśleć o nim odpowiednio wcześnie. Jednak nic straconego! W domu również można przygotować wspaniałe przyjęcie. Niewątpliwym atutem Sylwestra w domu jest zaproszenie sprawdzonych przyjaciół i znajomych – a świetna zabawa to przecież gwarancja udanego przyjęcia :)
Jak przygotować Sylwestra w domu? Jak urządzić stół  na tą okazję? Na te pytania postaram się odpowiedzieć, podsuwając jednocześnie kilka ciekawych pomysłów :)

Przyjęcie Sylwestrowe w domu wcale nie musi być pozbawione elegancji i niepowtarzalnej, radosnej atmosfery. Można przecież poprosić zaproszonych gości, by jednak nawet na skromniejsze od balu przyjęcie wyciągnęli z szafy piękne suknie i odświętne garnitury. My natomiast możemy zadbać o to, by przyjęcie dorównywało tym organizowanym przez profesjonalistów ;) Po pierwsze więc, warto rozważyć alternatywę tradycyjnego zasiadania przy stole – można przecież ustawić stół szwedzki. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużego przyjęcia, w dużym domu lub mieszkaniu i przy dużej liczbie gości. Oczywiście poza odpowiednim przygotowaniem miejsca do tańca i usunięciu sprzętów, warto zadbać o wyjątkową dekorację i ekspozycję stołu szwedzkiego – tak, by nie tylko zachęcał do spożywania pysznych potraw, ale i stanowił wyjątkową ozdobę. Ponieważ Sylwester to czas, kiedy wszelka ekstrawagancja jest dozwolona, warto pomyśleć o niestandardowej oprawie bufetu oraz barku z alkoholami :)

Natomiast jeśli zdecydujemy się na nieco skromniejszą imprezę przy tradycyjnym stole, również powinniśmy zadbać o odpowiednio elegancki i wytworny charakter takiego spotkania. Sylwester jest przecież tylko raz do roku! Nakrycie stołu powinno więc być dobrze skomponowane z dekoracją mieszkania – balonami, serpentynami i innymi ozdobami. Ponieważ zwykle przyjęcia tego typu są gwarne, głośne, wypełnione tańcem – stół powinien znajdować się nieco na uboczu, by znalazło się odpowiednio dużo miejsca do tańca.

Warto również pomyśleć o plamoodpornym obrusie – rozbawieni goście najprawdopodobniej nie będą zbytnio pamiętali o ostrożności i powściągliwości. Oczywiście podczas przyjęcia Sylwestrowego obowiązują takie same zasady Savoir Vivre’u jak zawsze, nierzadko jednak spożycie alkoholu wpływa na mniejsze lub większe rozluźnienie atmosfery. W złym tonie jest upijanie się do nieprzytomności na jakimkolwiek przyjęciu, 31 grudnia również! Ponadto należy pamiętać o opiekuńczym traktowaniu kobiet – dbaniu o pełne kieliszki i szklanki, podawaniu potraw, zabawianiu rozmową i… nie deptaniu sukni! ;)

Skoro Sylwester to jedna z takich okazji, gdy zazwyczaj podaje się alkohol – trudno jednak wyobrazić sobie powitanie Nowego Roku bez chociażby symbolicznego kieliszka szampana. Ważne jest więc właściwe i eleganckie serwowanie alkoholi. Jeśli chodzi o wspomnianego wyżej szampana, można go podać dopiero o północy, niekoniecznie musi to być najważniejszy trunek wieczoru. Warto jedna zadbać o odpowiednią oprawę butelki tego szlachetnego napoju – np. ustawić go przed północą na stole w eleganckim kubełku na szampana. Będzie wtedy idealnie schłodzony, a jednocześnie bardzo wytwornie podany. Alternatywą dla kubełka z lodem, który często sprawia, że butelka jest mokra i kapie z niej woda (stąd konieczna jest odpowiednia serwetka), są wszelkiego rodzaju koszulki chłodzące na butelki. Oczywiście warunkiem koniecznym eleganckiego serwowania alkoholi jest znajomość zasad podawania ich do stołu oraz wiedza na temat używania odpowiednich kieliszków do różnych napojów.

Jeśli to my wybieramy się na przyjęcie Sylwestrowe do czyjegoś domu – również nie zapominajmy o dobrych manierach i umiarkowaniu! :) Podziękujmy także gospodarzom za przyjęcie – np. telefonicznie następnego dnia. Ponadto podstawowa zasada obowiązująca podczas przyjęcia Sylwestrowego – dobry humor i wspaniała zabawa do białego rana! Wówczas Nowy Rok z pewnością zacznie się wyjątkowo i radośnie – nawet, jeśli przywitamy go we własnym domu, a nie na 100-osobowym balu :)

1 komentarz:

  1. W moim mieszkaniu o wystrój dbają sztuczne kwiaty - wyglądają naprawdę pięknie. Moim zdaniem te lepszej jakości kwiaty sztuczne prezentują się naprawdę świetnie, oczywiście jeśli potrafimy nimi ładnie zarządzać ;)

    OdpowiedzUsuń