środa, 19 stycznia 2011

Eleganckie przyjęcie karnawałowe


Nie wszyscy lubimy huczne, roztańczone zabawy. Nie zawsze też wypada urządzać przyjęcia rodem z Rio de Janeiro. Karnawał to również czas – i doskonała okazja, do nieco bardziej oficjalnych, a zarazem eleganckich spotkań przy stole.  Oczywiście eleganckie przyjęcie karnawałowe rządzi się nieco innymi prawami niż głośna zabawa w towarzystwie przyjaciół. Podpowiem Wam, jak zabrać się do przygotowania tego typu przyjęcia – by było one urządzone ze smakiem, a jednocześnie nie straciło karnawałowej atmosfery :)

Jeżeli chodzi o dekoracje stołu i sposób nakrycia, obowiązują Nas te same reguły, co zazwyczaj. Może z tą drobną różnicą, że warto zatroszczyć się o kilka karnawałowych akcentów. W niedługim czasie po Sylwestrze, możemy zastosować kilka rozwiązań inspirowanych jeszcze okresem świątecznym i noworocznym oraz ogólniej – zimowym. Chłodne barwy z jednym zdecydowanym akcentem – typu błękitny, fioletowy, bordowy lub ciemnoróżowy obrus to doskonałe rozwiązania popularne w tym sezonie. Do tego oczywiście śnieżnobiała zastawa stołowa wykonana ze szlachetnej porcelany i krystaliczne naczynia szklane. Całość może zostać podkreślona dyskretnymi dodatkami, w rodzaju serwetek przewiązanych spiralnie skręconą serpentyną lub sznurem kryształowych koralików.

Minimalizm, bardzo popularny, a zarazem elegancki trend w dekoracjach stołowych, z pewnością sprawdzi się doskonale. Zatem ozdoby i dekoracje stanowią jedynie subtelne akcenty w aranżacjach stołowych. Karnawałowy nastrój podkreśli natomiast odpowiednie oświetlenie stołu za pomocą ciekawych lampionów lub lampek elektrycznych na stół. Natomiast jeśli nasz stół wykonany jest z pięknego, szlachetnego drewna, warto czasem wyeksponować ten walor. Na takim pięknym drewnie idealnie prezentuje się szklana i kryształowa zastawa z jakimś istotnym akcentem dekoracyjnym.

Jeśli zależy Nam na wywarciu wrażenia na zaproszonych gościach, możemy udekorować stół z nutą luksusu. Wystarczy kilka akcentów, by podkreślić ekskluzywność aranżacji stołowej, np. w postaci markowych, gustownych dodatków, jak chociażby lampionów czy świeczników. Taki efekt wywoła także odpowiednie skomponowanie barw nakrycia – za pomocą odcieni metalicznych (złota, srebra, platyny, miedzi). W tym celu można na śnieżnobiały obrus położyć piękny bieżnik utrzymany w takim tonie (natłok „ciężkich”, metalicznych kolorów przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego).

Możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze, nawet awangardowe rozwiązania, chociażby w postaci niecodziennych kieliszków. Niezwykle ciekawe są naczynia – np. kieliszki, wykonane z czarnego szkła. Często polecanym w przypadku karnawałowego przyjęcia rozwiązaniem jest również ustawienie na stole karafki z alkoholem, np. z winem. Ma to odrobinę zwyczajowy charakter, ponieważ karnawał poprzedza okres Wielkiego Postu, kiedy to powinniśmy wystrzegać się zabaw i spożywania alkoholu. Co więcej, pięknie dobrana karafka, niezupełnie tradycyjna, będzie interesującą ozdobą stołu. Istnieje zasada Savoir – Vivre’u, by wszystkie kieliszki i szklanki stojące na stole pochodziły z jednego kompletu. Jednak w nielicznych przypadkach odstępstwo od tej reguły może dać niespotykany efekt. Wiele zależy jednak od naszej intuicji i zmysłu dekoratorskiego. Warto przede wszystkim poszukać wspólnego mianownika poszczególnych elementów (np. znaleźć jakiś motyw przewodni) – można też skomponować zastawę na zasadzie dwóch kontrastujących ze sobą stylów. Najlepiej jednak poprosić kogoś o obiektywną ocenę naszych eksperymentów - nieszablonowe rozwiązanie ma bowiem wprowadzić w nastrój karnawałowego przyjęcia, ale nie zrewolucjonizować sztukę aranżacji stołów ;)

Jeśli pragniemy, by nasze karnawałowe przyjęcie było eleganckie, pamiętajmy również o przestrzeganiu zasad Savoir Vivre’u. Warto pomyśleć także o aperitifie. Na eleganckich przyjęciach raczej rezygnujemy z tańców, natomiast nie musimy się ograniczać do samego siedzenia przy suto zastawionym stole. Menu jest bardzo ważne, jednak pamiętajmy, jako gospodarze, o podtrzymywaniu lekkiej, pogodnej rozmowy :) Wówczas nic nie zepsuje miłej atmosfery, a goście dobrze zapamiętają urządzone przez Nas spotkanie.

2 komentarze:

  1. Kieliszki z czarnego szkła... Brzmi intrygująco :) Świetnie zebrana etykieta obowiązująca gospodarzy, powinien skorzystać każdy by nie popełnić gafy ;) Dodam od siebie że na takich mniej eleganckich przyjęciach najchętniej zjadane są przekąski na tzw. jeden gryz, a przepisów na nie i pomysłów est cała masa :)
    pozdrawiam Was dziewczyny karnawałowo- ja już w piątek wybieram się z Barkiem na uczczenie Nowego Roku (Sylwester był baaardzo spokojny- muszę odreagować ;) )

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniale! Życzę szampańskiej zabawy :) Czy to może tematyczna impreza?

    OdpowiedzUsuń