wtorek, 11 stycznia 2011

Karnawał w pełni - jak podawać kolorowe drinki?Karnawał to czas zabaw i przyjęć, na których zazwyczaj podawany jest alkohol. Z pewnością niektórzy z Was, zwłaszcza panie, gustują najbardziej w elegancko podanych, kolorowych drinkach. Zresztą nie tylko podczas karnawału podajemy alkohol w takiej postaci. Na wielu przyjęciach domowych, zwłaszcza tych mniej formalnych, kolorowe drinki sprawdzają się doskonale. Są niezastąpione również podczas wszelkiego rodzaju letnich party. Pamiętajcie jednak, że powinny nie tylko wspaniale smakować, ale i równie pięknie wyglądać :)

Kiedy zgromadziliście już przepisy na niesamowite drinki, nieraz zastanawialiście się jak je podać, by wprawić gości w zachwyt. Niezwykle ważna jest szklanka, w jakiej podajemy drinki, ale również dodatki, które podkreślą specyfikę danego napoju. A wszystko to musi być odpowiednio dobrane, jeśli chcemy serwować napoje elegancko i efektownie. Ponieważ drinki mogą być przygotowywane z różnych alkoholi, serwujemy je również w nieco innych szklankach.

Oto najbardziej popularne typy szklanek do drinków:
Tumblery i szklanki old fashion, czyli cylindryczne szklanki o grubym dnie. Najczęściej serwuje się w nich Burbon i whiskey, jednak w dużych wysokich szklankach tego typu można podawać również long drinki (o stosunkowo małej zawartości alkoholu, z dodatkiem soków warzywnych, owocowych i innych napoi). Można w nich podawać także wszelkie drinki z kostkami lodu. Sprawdzą się szczególnie w przypadku drinków, w których widać poszczególne „warstwy”, a w większych szklankach tego typu można podawać soki owocowe. Coraz popularniejsze są szklanki tego typu z geometrycznym, różnokształtnym dnem.
Highball, czyli szklanka specjalnie przeznaczona do drinków typu JD and Coke, Gin and Tonic, Long Islan Iced Tea.
Szklanka Collins jest nieco wyższa i węższa niż szklanka typu Highball. Jej nazwa wzięła się od nazwy drinku – Collins, najczęściej podawanego w takim naczyniu. Jest to uniwersalna szklanka do różnego typu drinków, a także do napojów gazowanych.
Hurricane to gruszkowata szklanka z charakterystycznym przewężeniem, na krótkiej nóżce. W szklankach Hurricane najczęściej podaje się drinki na bazie rumu i likieru.
Kieliszki koktajlowe są bardzo charakterystyczne. Są to stożki rozszerzające się ku górze, na długiej nóżce. Mają stosunkowo dużą pojemność. Podaje się w nich drinki ze śmietanką, sokami, półwytrawne aperitify, koktajle schładzane lodem (ale bez kostek lodu). Najczęściej są ozdabiane np. kawałkami owoców, dlatego też napełniając taki kieliszek powinniśmy zostawić dwucentymetrową krawędź.
Szklanka do ponczu – jest to szklanka nieco większa od typu bowl. Ma uszko i jest dosyć niska.

Kiedy już zdecydujemy jakie drinki podamy i dobierzemy do nich odpowiednie szklanki, powinniśmy pomyśleć jeszcze o kolorowej dekoracji do nich :) Z pewnością przydadzą się nam:

Słomki – kolorowe albo czarne czy srebrne.
Palemki – klasyczny, zabawny dodatek do drinków, kojarzący się z latem i plażą.
Mieszadełka – kolorowe i zabawne lub nieco bardziej eleganckie.
Owoce i listki mięty – zawsze sprawdzają się niezawodnie. W niektórych drinkach używa się również oliwek czy świeżego ogórka – wówczas to one mogą stać się elementem dekoracji.
Kostki lodu – wystarczy odpowiednia foremka, by kostki lodu przybrały fantazyjny kształt. Można też zamrozić sok – wówczas kostki będą kolorowe. Ciekawym pomysłem jest też zamrażanie w kostkach małych owoców albo listków mięty.
Markery do drinków – to ciekawy pomysł na oznaczanie szklanek z napojami – tak, by nikt nie pomylił swojego drinka z innym. Są to niewielkie, przyczepiane do szkła markery, np. w kształcie owoców czy ludzików. Działają jak przyssawki do szkła, więc można je bezpiecznie usunąć i korzystać z nich wielokrotnie.

Malibu Samba, Krwawa Mery, Tequila Sunrise, White Russian… Któż z nas nie zna tych nazw?… Kolorowe, nawet niebieskie! :) Elegancko i efektownie podane drinki to ważny element przyjęcia. Samo ich przygotowywanie jest wspaniałą zabawą, zwłaszcza, jeżeli możemy eksperymentować nie tylko z przepisami, ale i z dekoracjami :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz