środa, 5 stycznia 2011

Tematyczne przyjęcia karnawałowe


Karnawał to taki okres w roku, gdy zupełnie bez wyrzutów sumienia możemy sobie pozwolić na beztroską zabawę. Każdy z Was, kto planuje karnawałowe przyjęcie, chciałby by było one wyjątkowe i na trwałe zapadło w pamięć gościom. Dlatego właśnie bardzo popularnym w ostatnich latach zjawiskiem jest urządzanie przyjęć tematycznych. Jeśli nie organizowaliście jeszcze takiego przyjęcia, czas karnawału to najlepszy moment na taki eksperyment! Jednak impreza tematyczna pociąga za sobą również konieczność nieco innego podejścia do nakrywania stołu. Podpowiem Wam kilka pomysłów na tematy przyjęć i na dekoracje stołu dopasowane do poszczególnych typów zabaw :)

Bal maskowy
Z karnawałem kojarzą się bale maskowe, które zyskały popularność wiele wieków temu. Jednak jest to doskonały pomysł na zabawę karnawałową – wystarczy poprosić gości, by zabrali ze sobą dekoracyjne maski. Można również przygotować wcześniej maski w stylu weneckiego karnawału, najczęściej złote, przedstawiające różne miny. Dopiero o określonej godzinie wszyscy zebrani mogą ujawnić swoją twarz.

Czego będziesz potrzebować do dekoracji stołu na balu maskowym?
Ponieważ bale maskowe odbywały się już w średniowieczu, możemy przygotować stół zainspirowany królewską ucztą. Potrzebne nam będą zatem stylowe sztućce, ciężkie kielichy i dzbanki na wino, bogato zdobione półmiski na potrawy, mosiężne świeczniki. Świetnym rozwiązaniem jest również ustawienie wszystkiego na stole z surowego drewna. Ewentualny obrus i serwetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej lnu. W bardziej eleganckiej wersji stół nakrywamy prostym, białym obrusem, a cała dekoracja opiera się na „ucharakteryzowaniu” naczyń i sztućców na złoty lub srebrny kolor – na przykład za pomocą zmywalnego brokatu w tych kolorach.

Bal przebierańców
Pewnie wielu z Was bawiło się już na podobnym przyjęciu :) Cieszą się one ogromną popularnością, zwłaszcza na nieformalnych imprezach z przyjaciółmi. Można narzucić gościom temat przebrania, na przykład rozesłać zaproszenia dla znajomych wampirów, księży i zakonnic, gwiazd rocka i króliczków Playboya, diablic i demonów ;) Chodzi o to, by było jak najbardziej zabawnie – z tego względu zapraszamy swoich znajomych, ale nie szefa z żoną czy leciwe wujostwo ;) Oczywiście takie przyjęcie może mieć nieco bardziej oficjalny charakter, ale wówczas nie należy przesadzić z pomysłami na kostium ;)

Czego będziesz potrzebować do nakrycia stołu na bal przebierańców?
Im bardziej luźny i wesoły charakter przyjęcia, tym nakrycia powinny być bardziej zabawne. Poza pucharami na „krew” czy pomysłowo ozdobionymi wykałaczkami i słomkami do drinków, dobieramy odpowiednią kolorystykę obrusa. Jednak na przyjęciach dla przyjaciół najważniejsza jest swobodna atmosfera, dlatego nikt na pewno nie obrazi się za jednorazowe talerzyki z zabawnymi nadrukami czy alkohol podawany w plastikowych kubeczkach.

Karnawał w Rio
Chcielibyście tańczyć sambę całą noc? :) Nic prostszego! Odpowiednia muzyka i szalone stroje załatwią sprawę. Dozwolone są pióra, pióropusze, kuse sukienki i wszystkie błyszczące, jaskrawe kolory :)

Czego będziesz potrzebować do dekoracji stołu?
Postaw na egzotykę, czyli soczysty kolor obrusa, cytrusy, dekoracje z owoców i zielonych liści, kolorowe drinki i napoje podawane w przezroczystych szklankach, koniecznie z kolorowymi słomkami z palemką i mieszadełkami. Możesz zaskoczyć gości serwetkami z karnawałowym lub egzotycznym motywem. Ekstrawaganckim, ale ciekawym pomysłem jest zastąpienie tradycyjnego obrusa słomianą matą lub przypięcie do niego girland kwiatów – chociażby sztucznych orchidei.

Niezależnie od tematu karnawałowego przyjęcia, zaskoczenie gości czymś pomysłowym i zabawnym z pewnością zda egzamin. Najważniejsza jest przecież beztroska zabawa – karnawał to ostatnia taka okazja przed zbliżającym się postem. W ferworze przygotowań, zamieszaniu związanym z wyborem odpowiedniej kreacji czy kostiumu, nie zapomnijcie o przygotowaniu pięknie udekorowanego stołu, przy którym goście będą mogli na chwilę odpocząć od tańca... :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz