piątek, 10 czerwca 2011

Jak dobrać odpowiednie do menu alkohole?


Przygotowując przyjęcie bardzo dużą uwagę przywiązujemy nie tylko do dekoracji stołu i eleganckiego nakrycia, ale równie starannie układamy menu. Sztuką jest jednak również odpowiednie dobranie alkoholi do menu. Oczywiste jest, że nie podajemy jednocześnie wszystkich alkoholi jakie mamy w barku. Jak i w jakiej kolejności serwujemy alkohole? Do jakich potraw najbardziej pasują poszczególne trunki?

Sztuka serwowania wódek i alkoholi wysokoprocentowych
Jednym ze zwyczajów jest spożywanie wódki do posiłku podczas różnego rodzaju przyjęć i nie jest to jedynie polski zwyczaj. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do zakąsek i głównych dań podaje się zazwyczaj wódkę wytrawną. Według innej szkoły do przekąsek powinno się podawać wódki wytrawne, gorzkie i żołądkowe, natomiast to posiłku – półwytrawne i półsłodkie. Do deseru i kawy podajemy natomiast wódki słodkie, likiery, a także koniak.
Nie tylko smak, ale również temperatura alkoholi wysokoprocentowych jest bardzo ważna. Na przykład wódki czyste czy gatunkowe wytrawne podaje się zawsze mocno schłodzone, najlepiej wprost z lodówki. Można je podawać w małych kieliszkach z nóżką lub bez nóżki. Natomiast wódki półwytrawne lub półsłodkie podaje się lekko schłodzone. Z kolei wódki słodkie i likiery – w temperaturze pokojowej. A kieliszki? Panuje również zasada, że wódki gatunkowe podaje się wyłącznie w kieliszkach z nóżką, wytrawne w kieliszkach większych (35-40 ml), a słodkie w mniejszych (20 – 25 ml). Natomiast koniak lub polski winiak podaje się w stosunkowo dużych, niskich kieliszkach (80 – 100 ml), jednak napełnia się je w 1/3 objętości.

Sztuka serwowania wina
Dobór win zależy od rodzaju przyjęcia i od serwowanych na nim potraw. Jeśli jest to spotkanie "przy lampce wina", możemy podać dowolne wino, oczywiście najbardziej ulubione przez nas i gości. Podaje się wówczas drobne przekąski, takie jak ciastka i ciasteczka, orzeszki, krakersy lub paluszki. Natomiast jeżeli urządzamy wystawne przyjęcie, wówczas na początek najlepiej podać wermut jako aperitif. Takie ziołowe wino doskonale pobudza apetyt. Natomiast podawanie wina do kolejnych potraw zależy już od produktów, z których przyrządziliśmy kolejne dania.

Dobranie wina do poszczególnych potraw wcale nie jest łatwe. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie wino wybrać, możemy zawsze przeczytać etykietę na butelce – powinna znaleźć się na niej informacja do czego podawane wino najlepiej smakuje. Często zdarza się jednak, że etykiety te napisane są w obcych językach. Wówczas dobrze zapamiętać te podstawowe informacje:
•    Wina białe wytrawne podaje się do zimnych mięs, ryb, drobiu o białym mięsie (do kurcząt, kur, indyków, perliczek).
•    Wina czerwone wytrawne podaje się do potraw z dziczyzny, ciemnego mięsa, drobiu o ciemnym mięsie (kaczek, gęsi) oraz do potraw mącznych.
•    Wina białe lub czerwone słodkie można podawać wyłącznie do deserów.
•    Szampana najczęściej podaje się przy deserze, ale bywa, że czasem podaje się go do potraw zasadniczych, w kolejności od wytrawnych do słodkich.

Jak rozszyfrować napisy na butelce wina? Nie zawsze napisane są one po polsku, nie zawsze też sprzedawca potrafi udzielić nam odpowiedzi. Jeżeli zobaczymy na francuskiej etykiecie napis sec lub angielskie dry, wówczas możemy mieć pewność, że wybraliśmy wino wytrawne. Natomiast jeśli zauważymy francuskie doux lub angielskie sweet, wówczas jest to wino słodkie.

Jak widać odpowiedni dobór alkoholi do menu może być łatwy, jeśli zapamiętamy kilka prostych zasad. Pamiętajmy, że alkohole podaje się zawsze w kolejności od wytrawnego, przez półwytrawne i półsłodkie, aż do słodkiego. Wówczas z pewnością nasi goście będą zachwyceni i będzie dopisywał im apetyt przez cały czas trwania posiłku :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz