piątek, 3 czerwca 2011

Savoir Vivre w restauracji


Jeżeli wybieramy się do restauracji, musimy pamiętać o zasadach Savoir Vivre’u, które regulują również tę sferę właściwego zachowania. Jeśli najczęściej wybieracie się do "zwyczajnych" restauracji i pubów, może dotąd nie przejmowaliście się zbytnio dobrymi manierami. Jednak kiedy wybieramy się do wysokiej klasy restauracji, właściwe zachowanie, zgodne z etykietą jest wymagane. Jeżeli nie chcemy, by myślano o nas jako o ludziach nieobytych i niewychowanych, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad Savoir Vivre’u.

Kobieta w restauracji
Jedną z ważnych zasad odpowiedniego zachowania jest specjalne traktowanie kobiety. Być może zdziwi Was fakt, że do restauracji zawsze pierwszy wchodzi mężczyzna. Ma to na celu zaprowadzenie towarzyszki do stolika, jeśli kelner tego nie robi. W restauracji wchodząc powinniśmy zostawić wierzchnie okrycie w szatni, w kawiarni natomiast kobieta może zostać w płaszczu czy w kurtce. W bardzo złym guście jest układanie okryć na wolnych krzesłach. Jeżeli chodzi o wybór stolika, pozostaje to w gestii mężczyzny. Najlepsze stoliki to oczywiście te pod ścianą. Kobieta powinna usiąść tak, by mogła widzieć całą salę. Mężczyzna ma również obowiązek odsunąć kobiecie krzesło i pomóc je przysunąć przy siadaniu. Za każdym razem gdy kobieta wstaje, wraca z toalety itp. – mężczyzna również powinien wstać.

Zachowanie przy stole
W restauracji niezwykle ważny jest nawet sposób siedzenia. Bardzo ważne jest, byśmy pamiętali o zachowaniu wyprostowanej postawy. Nie garbimy się, ale nie siedzimy również sztywno. Nie kładziemy łokci na stole, możemy jednak oprzeć na nim nadgarstki. Kobiety powinny mieć kolana złączone. Jeśli usadowimy się już wygodnie, czekamy aż kelner przyniesie kartę. Nikogo nie powinno dziwić, że w dobrych restauracjach na karcie kobiety nie znajdziemy cen.

Składanie zamówienia
Jeśli jesteśmy gotowi, żeby złożyć zamówienie, zamykamy kartę – wówczas powinien pojawić się kelner. Możemy również przywołać go skinieniem głowy lub dłuższym spojrzeniem. Jeśli zostaliśmy zaproszeni do restauracji, nie powinniśmy wybierać ani najdroższych, ani najtańszych dań z karty. Jeśli mamy kłopot z kolejnością składania zamówienia, pamiętajmy, że posiłek zaczynamy od zupy, następnie spożywamy ryby, mięso, sery, a na końcu deser z kawą.

Spożywanie posiłku
Serwetkę układamy na kolanach. Za każdym razem gdy sięgamy po kieliszek z wodą lub winem, powinniśmy obetrzeć usta. Kelner powinien uzupełniać kieliszki. Jeśli akurat nie ma go na sali, jego obowiązek przejmuje gospodarz stolika. Kieliszki z winem trzymamy zawsze za nóżkę. Wyjątkiem są kieliszki do koniaku – te możemy ogrzać we własnych dłoniach. Zupę zawsze jemy łyżką. Za nieeleganckie uważa się przechylanie talerza. Sztućce raz podniesione, nie powinny dotykać obrusa. Jeśli mamy zastrzeżenia do dania, które wybraliśmy (na przykład jest zbyt zimne), możemy poprosić kelnera o jego zmianę.

Wręczanie napiwków
Napiwki w Polsce nie są obowiązkowe. Dajemy je wówczas, gdy jesteśmy zadowoleni z obsługi. Napiwek powinien wynosić 10 – 15 % kwoty rachunku. Zostawiamy go dyskretnie w karcie rachunku, na specjalnym talerzyku lub na stole. Możemy również wręczyć go kelnerowi do ręki. Jeśli zamierzamy płacić kartą, wówczas dobrze jest mieć drobne pieniądze na napiwek. Jeśli ich nie mamy – wypada podziękować słownie za miłą obsługę. Pamiętajmy również, że w USA, Czechach i Słowacji dawanie napiwków jest codziennością i kelner może się o niego upomnieć.

Posiłek w restauracji obwarowany jest wieloma zasadami Savoir Vivre’u. Znajomość tych zasad i reguł świadczy o dobrym wychowaniu i kulturze osobistej. Jeżeli zatem wybieramy się do dobrej restauracji, powinniśmy ich przestrzegać. Wówczas z pewnością obiad lub kolacja będą udane :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz