czwartek, 8 grudnia 2011

Na zimowe wieczory – wszystko o grzanym winie



   Już niebawem zima zaskoczy nas siarczystym mrozem i grubą warstwą śniegu. Warto więc pomyśleć o sposobach na walkę z przeziębieniem i… urozmaiceniem długich zimowych wieczorów, które tak miło spędza się przecież w domu :) Zamiast jednak robić zapasy w aptece, lepiej pomyśleć o sprawdzonych przepisach naszych babć – chociażby na syrop z cebuli czy mleko z miodem. A jeśli już zdarzy nam się zmarznąć, sięgnijmy po grzane wino. Smakuje ono wspaniale, a przy okazji ma wiele prozdrowotnych właściwości. Wieczór przy grzanym winie to także doskonały pomysł na nastrojowe spotkanie w gronie najbliższych krewnych i przyjaciół. Jak zatem przygotować i podać grzańca? Zapraszam do lektury :)

Dobroczynne właściwości grzanego wina
   Grzane wino i jego prozdrowotne właściwości znane są od tysiącleci. Starożytni uważali je za napój w pewien sposób luksusowy. Dzisiaj sięgamy po grzańca coraz chętniej, dlatego bez trudu znajdziecie przepis na wyborne grzane wino. Nie jest ono trudne w przygotowaniu. Jeśli wrócicie przemarznięci do domu, przygotujecie je łatwo i szybko. Wiadomo, że najlepszym sposobem na uniknięcie przeziębienia jest natychmiastowe rozgrzanie się w ciepłym domu. Obowiązkowym zestawem na nadchodzącą zimę powinny być więc ciepłe skarpety i właśnie grzane wino ;) Co więcej, zawarte w grzańcach przyprawy wzmacniają odporność organizmu, dlatego warto pomyśleć o niestandardowej profilaktyce dużo wcześniej. Niektórzy uważają, że grzańcem można nawet wyleczyć przeziębienie. Pamiętajcie jednak, że jest to trunek zawierający alkohol i nie należy stosować go w połączeniu z lekami.

Popularne dodatki do grzanego wina
   Bardzo łatwo jest przygotować grzane wino. Wystarczy połączyć czerwone wino z mieszanką przypraw i zagrzać na wolnym ogniu. Nie wolno jednak zagotowywać wina! Nie tylko traci wówczas swoje dobroczynne właściwości, ale również smakuje dużo gorzej. Okazuje się, że nasze ciało rozgrzewa nie tyle temperatura napoju, co odpowiednio skomponowane dodatki. Oto lista najczęściej używanych przypraw:
  • cynamon
  • imbir
  • goździki
  • kardamon
  • gałka muszkatołowa
   Jak pewnie zauważyliście, są to przyprawy korzenne. I to one sprawdzą się najlepiej. Możecie jednak użyć również miodu oraz owoców – szczególnie jabłek i pomarańczy. Jeśli pragniecie zaskoczyć swoich gości czymś bardziej wykwintnym, spróbujcie przygotować glögga. Przepis na tą odmianę grzanego wina przywędrował do nas wprost z mroźnej Skandynawii. Glögg cieszy się szczególnie dużą popularnością w Szwecji, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Do jego przygotowania używa się mieszanki przypraw korzennych, które dodaje się do wrzątku. Wywar gotujemy przez około 30 minut. Na końcu dodajemy kandyzowaną skórkę pomarańczową, rodzynki i migdały. Całość przecedzamy, a wywar łączymy z winem. Przed podaniem zagrzewamy przyprawione wino, które można dosłodzić cukrem do smaku.

Jak podawać grzańce?
   Jeśli chcecie elegancko podać grzane wino, będą Wam potrzebne charakterystyczne kieliszki do grzańca. Właściwie przypominają one tylko kieliszki na krótkich nóżkach, ponieważ zazwyczaj mają uszko – takie samo jak w kubkach. Dlatego też jeśli nie macie "profesjonalnych" naczyń, możecie sięgnąć po tradycyjne kubki lub szklanki. Warto jednak ozdobić je plasterkiem cytryny lub pomarańczy.
             
   Zima może mieć swój urok. Dla naszego organizmu i samopoczucia jest to trudny okres w roku, warto więc porozpieszczać się trochę ;) Ponieważ zimowe wieczory są długie, wykorzystajmy ten czas na spotkania w gronie najbliższych. Grzane wino z pewnością może stać się ciekawym ich urozmaiceniem. Jego przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by rozkoszować się aromatycznym napojem zawsze, kiedy tylko będziecie mieli na to ochotę :)  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz