niedziela, 18 grudnia 2011

Wigilijny kompot



            W ostatnich latach na stole wigilijnym wyraźnie widać powrót do tradycji. Wyraża się to nie tylko w dekoracjach i aranżacjach stołowych, ale również w przepisach na wigilijne potrawy. Objawem tego trendu jest chociażby kompot wigilijny. Kiedyś kompoty towarzyszyły każdemu niedzielnemu obiadowi. I nie tylko! Z czasem jednak ta piękna (i smakowita) polska tradycja zaczęła zanikać, najpewniej dlatego, że coraz mniej osób ma czas na przygotowywanie przetworów i kompotów. Tym bardziej więc cieszy mnie fakt, że wigilijny kompot na powrót wraca na nasze stoły – przynajmniej w tej świątecznej odsłonie. Jak przygotować i podać taki kompot, by smakował i wyglądał pysznie? Zapraszam do lektury :)

Przepis na wigilijny kompot
            Wigilijny kompot bardzo łatwo jest przygotować. Trzeba jednak pamiętać, że używamy do tego celu wyłącznie suszonych owoców, chociaż niektóre osoby preferują napoje na bazie świeżych jabłek. To właśnie suszone owoce w połączeniu z typowo świątecznymi przyprawami nadają kompotowi wyjątkowy smak. A oto przepis:
  • 10 dag suszonych owoców na 1 litr kompotu (śliwki, jabłka, gruszki, morele, rodzynki, żurawina, daktyle)
  • 3 łyżki cukru na 1 litr kompotu (najlepiej brązowego)
  • skórka cytrynowa lub pomarańczowa
  • laski wanilii i cynamonu
  • goździki
            Suszone owoce moczymy w wodzie około 5 godzin. Następnie kompot zagotowujemy, dodajemy cukier, skórkę cytrynową lub pomarańczową i gotujemy przez kilka minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Wrzucamy przyprawy. Pijemy na zimno, a owoce mogą stanowić smakowity deser świąteczny.

Sposób podawania
            Kompot świąteczny ma piękną, bursztynową barwę, dlatego najlepiej podawać go w szklanych dzbankach. Wówczas widoczne są poszczególne składniki, które same w sobie stanowią  piękną dekorację. Z tych samych przyczyn najlepiej jest go podać na stół w przezroczystych kubeczkach z uchwytami lub w szklankach o beczułkowatym kształcie, z dość grubego szkła. Natomiast owoce mogą być serwowane jako osobny przysmak lub jako dekoracja wypieków. Kompot wspaniale smakuje ze świątecznym sernikiem lub piernikiem :)

Dekoracje kubeczków i dzbanków
            Na pewno jesteście ciekawi jak udekorować świąteczny kompot. Otóż wystarczy pokrojona w plasterki pomarańcza i cytryna – wrzucamy je do szklanki lub kubeczka. Owoce nie tylko pięknie wyglądają, ale i podkreślają smak napoju. Plasterek cytryny lub pomarańczy może również posłużyć jako dekoracja samego naczynia – nawet dzbanka. Na talerzyku lub spodeczku, na którym stoi kubeczek z kompotem możemy ułożyć również laski cynamonu lub wanilii.  

            Kompot wigilijny to smaczne i zdrowe urozmaicenie świątecznych dań. Jeśli dodacie do niego odrobinę imbiru, będzie miał właściwości rozgrzewające i zwalczające przeziębienie. Idealne rozwiązanie, jeśli zmarzniecie podczas świątecznego spaceru :) Napój ten, chociaż łatwy w przygotowaniu, będzie pięknie wyglądał na świątecznym stole przywodząc na myśl Boże Narodzenie, jakie pamiętamy z dzieciństwa :)




1 komentarz: