niedziela, 4 marca 2012

Nakrywamy stół do śniadania           Wiele napisano na temat prawidłowego nakrywania stołu na przyjęcia i uroczyste obiady. Jednak nie mówi się zbyt często o tym, jak powinno wyglądać eleganckie nakrycie śniadaniowe. A przecież zdarza się, że na poranny posiłek również zapraszamy gości! Wydawałoby się, że śniadanie ma wyłącznie domowy charakter, że domownicy nie muszą przestrzegać wówczas żadnych reguł Savoir Vivre’u. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że zarówno samo nakrywanie stołu, jak i nasze zachowanie podczas śniadania wymaga przestrzegania kilku ważnych reguł i nakazów. Poniżej znajdziecie sprawdzone wskazówki i praktyczne porady, jak podjąć gości na eleganckim śniadaniu.

Ustawienie naczyń i sztućców
Ułożenie naczyń na stole nigdy nie podlega przypadkowi – przekonaliście się o tym niejeden raz, chociażby przygotowując przyjęcie lub uroczystą kolację. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że również do śniadania nakrywamy w określony sposób. Na środku każdego nakrycia powinien znaleźć się talerz, najlepiej duży – taki, jakiego używamy do obiadu. Nie będzie jednak dużym uchybieniem, jeśli użyjemy talerzyków deserowych. Na nich ustawiamy miseczkę na płatki zbożowe z mlekiem lub głęboki talerz na zupę mleczną. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas proszonego śniadania można podać kilka dań (zupę mleczną oraz pieczywo z dodatkami, a na deser owoce). Oczywiście wokół talerza układamy sztućce: po prawej tradycyjny nóż oraz łyżeczkę deserową, a po lewej widelec.
Po prawej stronie naczynia powinna znaleźć się filiżanka na spodeczku z kawą lub herbatą, a do niej również osobna łyżeczka deserowa. Mleko i śmietankę podajemy w mleczniku. Po prawej ustawiamy również szklankę z sokiem i szklankę na wodę mineralną,  ewentualnie kieliszki do jajek - http://namoimstole.pl/produkty/akcesoria-stolowe/kieliszki-do-jajek. Po lewej stornie natomiast powinna znaleźć się serwetka, a nieco wyżej również talerzyk z masłem i nóż do masła ułożony równolegle do krawędzi stołu. Jeżeli w menu śniadaniowym znajdzie się niepokrojone pieczywo, dostawiamy koniecznie talerzyk deserowy, nad którym można przekroić bułeczkę czy rogalika.
Diabeł tkwi w szczegółach! Dlatego nie zapominajmy o eleganckich dodatkach, takich jak solniczka i pieprzniczka czy pojemnik na dżem lub marmoladę. W centralnym punkcie stołu można ustawić wazę z zupą mleczną, koszyk z pieczywem itp. Jednakże nawet proszone śniadania mają największy urok, jeśli wszystkie dania znajdą się na stole. Gości możecie zaprosić do stołu, gdy wszystko jest już gotowe. Owoce na deser można donieść później, chociaż stanowią wspaniałą dekorację stołu. Warto o tym pamiętać.


A – serwetka
B – duży talerz obiadowy
C – miseczka na płatki lub głęboki talerz na zupę mleczną
D – talerzyk na porcję masła wraz z nożem do masła
E – filiżanka z łyżeczką
F – szklanka na wodę
G – szklanka na sok

Savoir Vivre proszonego śniadania
            Dawniej zapraszanie gości na śniadanie było często praktykowanym zwyczajem wśród szlachty, jednak prawdą jest również, że wówczas odwiedziny często połączone były z noclegiem. Współcześnie – głównie za sprawą większego tempa życia, zwyczaj proszonych śniadań nie jest tak często praktykowany. A szkoda, bo posiłkowi temu - zwłaszcza w ogrodzie, podczas pięknej pogody, towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim ani jako goście, ani jako gospodarze nie powinniście zasiadać do stołu w bieliźnie nocnej, ponieważ jest to wyrazem braku szacunku dla współbiesiadników. Do śniadania powinniśmy zasiadać przed południem, ale również nie za wcześnie. Optymalna pora to czas pomiędzy godziną 8, a 10. Poza tym powinniśmy zaserwować gościom do wyboru kawę lub herbatę. Pamiętajmy, że nie każdy lubi te napoje z mlekiem.

            Proszone śniadanie to wyjątkowe spotkanie towarzyskie. Rano wszyscy jesteśmy wypoczęci i zazwyczaj w dobrych nastrojach. Piękny, słoneczny dzień rozpoczęty w miłym towarzystwie z pewnością pozwoli nam oderwać się od szarej codzienności. Śniadanie tak naprawdę wymaga niewielu przygotowań. Szkoda tylko, że na co dzień mamy tak niewiele okazji do wspólnego z rodziną rozpoczynania dnia. Może jednak warto wprowadzić w swoim domu zwyczaj odświętnych, niedzielnych śniadań? :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz