sobota, 15 września 2012

EKO stół     Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Zachęcam, by na co dzień wprowadzać w życie ekologiczne rozwiązania. Być może pojedyncza osoba niewiele może zdziałać, jednak połączone wysiłki wielu ludzi mają większe szanse na powodzenie ;) Dzisiejszy wpis będzie dotyczył zagadnień ekologicznych związanych ze stołem – przede wszystkim przyjaznego dla nas i dla środowiska naturalnego prania obrusów i ekologicznych środków czystości. Jeśli znacie jakieś ciekawe, proekologiczne rozwiązania, nie zapomnijcie podzielić się nimi w komentarzach :)

Białe obrusy i serwetki zawsze piękne
     Najwięcej kłopotu sprawiają nam białe elementy garnituru stołowego – bawełniane i lniane obrusy, serwetki i bieżniki. Restauracje i kawiarnie mogą skorzystać z ekologicznych pralni chemicznych, jednak dla pojedynczej osoby takie rozwiązanie może być kosztowne i kłopotliwe. Z pomocą przychodzą nam jednak babcine rozwiązania – znane i cenione od wieków. Nie ma potrzeby korzystania z drogich wybielaczy chemicznych. Białe obrusy można przed praniem namoczyć na całą noc w zsiadłym mleku lub letniej wodzie z solą. Lniane – w wodzie ze spirytusem (1 łyżka na 1 litr wody). Naturalne środki wybielające to soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet (wystarczy dodać do prania pół szklanki jednego z tych środków) lub proszek do pieczenia (jedno opakowanie). Nie obędzie się jednak bez tradycyjnego proszku do prania – nadaje on ładny zapach obrusom. Natomiast suszenie na słońcu to chyba najstarszy sposób na wybielenie białych tkanin :)

Czy możliwe jest pranie bez proszku?
     Okazuje się, że tak! Współcześnie coraz więcej osób boryka się z alergiami, dlatego chętnie skłaniamy się ku naturalnym rozwiązaniom – także w przypadku środków piorących. Taką 100–procentowo naturalną alternatywą są indyjskie orzechy do prania. W Indiach i Nepalu są stosowane od wieków. Orzechy piorące są bezzapachowe, chociaż ich łupina ma charakterystyczną woń znikającą w kontakcie z wodą. Za właściwości czyszczące odpowiada substancja zwana saponiną – jest to naturalny detergent. Ponieważ orzeszki pomagają także w odtłuszczaniu, świetnie sprawdzają się nawet w zmywarkach czy podczas czyszczenia mebli.

Domowe sposoby na trudne plamy
     Kiedy na obrusie pojawią nie nieestetyczne plamy, nie warto od razu sięgać po detergenty – w ich składzie znajduje się wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i dla środowiska naturalnego. Przygotowałam więc kilka sprawdzonych sposobów na wywabianie kłopotliwych plam z obrusów i serwetek. Oto one:
  • plamy z soku – sprawiają chyba najwięcej kłopotów; w przypadku białej bawełny pomocne może okazać się czyszczenie 3-procentową wodą utlenioną wymieszaną z 5 kroplami amoniaku; w przypadku kolorowych obrusów z lnu i bawełny można zastosować kilkugodzinne moczenie w zsiadłym mleku lub zwilżenie poplamionego miejsca sokiem z cytryny i pranie ręczne w wodzie z mydlinami
  • plamy z wina – białe obrusy czyścimy watą nasączoną 10-procentową wodą utlenioną, kierując się od zewnątrz do środka plamy, unikając w ten sposób jej powiększenia; w przypadku kolorowych obrusów posypujemy plamę solą i pierzemy lub czyścimy 2-procentową wodą utlenioną upewniając się wcześniej, że nie zniszczy ona koloru tkaniny
  • plamy z tłuszczu – zdarzają się chyba najczęściej; najlepszym domowym i całkowicie ekologicznym sposobem na tego rodzaju zabrudzenia jest mąka ziemniaczana, którą posypujemy plamę przed praniem
     Ekologiczne pranie i pielęgnowanie obrusów, serwetek i innych elementów garnituru stołowego nie jest trudne. Co więcej – pozwala zaoszczędzić na drogich środkach czyszczących. Jeśli ekologiczne rozwiązania są praktyczne, tanie i zdrowe – dlaczego nie stosować ich na co dzień? :) Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi sposobami i ekorozwiązaniami, serdecznie zapraszam do pozostawiania komentarzy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz