środa, 21 listopada 2012

Przyjęcie koktajlowe i bufetowe     Przyjęcia koktajlowe i bufetowe zyskują coraz większą popularność i trudno się temu dziwić – są dość łatwe do przygotowania i lubiane przez gości. Czym jednak różnią się one od siebie? Jak je zorganizować, by wszystko przebiegało sprawnie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie. Mam nadzieję, że zostawicie ślad swojej obecności w komentarzach – podzielcie się koniecznie własnymi doświadczeniami w organizowaniu podobnych przyjęć lub wrażeniami ze spotkań, w których braliście udział :)

Eleganckie przyjęcie koktajlowe
     Takie przyjęcia organizowane są popołudniami, najczęściej między 16 a 18 i trwają one około 2-óch godzin. Charakteryzują się tym, że praktycznie całe spotkanie odbywa się na stojąco. Przekąski i trunki serwowane są przez kelnerów, którzy dyskretnie krążą między gośćmi z eleganckimi tacami. Na około pół godziny przed zakończeniem uroczystości kelnerzy wychodzą, co stanowi znak dla gości, że przyjęcie dobiega końca. W zaproszeniu wypada zaznaczyć czas trwania spotkania, jednak warto pamiętać, że 15 – 20 minutowe spóźnienie nie jest nietaktem. Na początku uroczystości gospodarze witają się bowiem z wszystkimi i starają się porozmawiać chwilę z każdym gościem.
     Prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów przyjęcia koktajlowego jest przygotowanie odpowiedniego menu. Jeśli potrawy mają być spożywane na stojąco, nie mogą być zbyt wodniste, zbyt gorące lub nastręczające trudności w jedzeniu. Sprawdzą się natomiast tartinki, koreczki, małe kanapki i inne tego rodzaju drobne przekąski. Na przyjęciu koktajlowym raczej nie podaje się głównych dań. Goście najczęściej nie mają nawet talerzyków. Jeśli chodzi o trunki – goście częstują się nimi bezpośrednia z tacy kelnera i na tę tacę odstawiają opróżnione kieliszki.

Eleganckie przyjęcie bankietowe
     Przyjęcie bankietowe - podobnie jak koktajlowe – ma nieco nieformalny charakter i odbywa się najczęściej na stojąco, chociaż gospodarze mogą ustawić w sali bankietowej kilka stolików (często bez krzeseł). Spotkania tego rodzaju organizowane są wieczorem, jednak również są raczej krótkie – trwają około 2-óch godzin. Ich cechą charakterystyczną są stoliki bufetowe ustawione albo w centralnej części sali bankietowej, albo pod jedną ze ścian. Często przypominają one stoły szwedzkie. Jakie menu pojawia się na przyjęciu bufetowym? Takie jak na przyjęciu koktajlowym: zimne przekąski, pieczenie, wędliny, koreczki, sałatki. Oczywiście należy zaopatrzyć gości w talerzyki sałatkowe i odpowiednie sztućce.
     Istotnym elementem przyjęcia bufetowego jest również barek. Powinny znaleźć się w nim rozmaite alkohole – tak, by trafić w gusta gości. Ważne jest również dopasowanie trunków do serwowanych potraw. Na początku przyjęcia gospodarze częstują gości alkoholem, a później obsługują się oni sami.

     Przyjęcie koktajlowe lub bufetowe można zorganizować zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak i w ogrodzie – oczywiście latem. Wspaniale sprawdzają się one podczas wystaw, wernisaży, ale również podczas uroczystości o charakterze rodzinnym. Ich popularność rośnie w ostatnim czasie, ponieważ łatwo jest je przygotować, a goście dobrze czują się podczas takich przyjęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz