piątek, 28 września 2012

Wszystko na temat rodzajów fondue




     Każdy lubi spotkania w gronie krewnych i przyjaciół. Dobrym pomysłem jest podjęcie najbliższych nietypowym daniem – smakowitym fondue. W naszym kraju nie jest ono jeszcze popularne, ale coraz częściej słyszy się o nim w programach kulinarnych, a w sklepach bez trudu można znaleźć eleganckie zestawy do przygotowania tego przysmaku. Fondue świetnie sprawdzi się podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów, kiedy w domowym zaciszu będziemy mogli cieszyć się obecnością najbliższych, radosną atmosferą i małymi arcydziełami sztuki kulinarnej :)

Klasyczne fondue serowe
     Tradycyjne fondue serowe pochodzi ze Szwajcarii. Szwajcarscy górale wykorzystywali do jego przygotowania zeschły ser, by nie marnować jedzenia podczas długiej zimy. Fondue jest pożywne, wręcz kaloryczne, jednak wspaniale sprawdza się podczas spotkań towarzyskich, kiedy wokół garnka z roztopionym serem żartom i rozmowom nie ma końca. Jak zrobić własne fondue? Będziemy potrzebowali dwóch gatunków sera (najlepiej, by był to ementaler i gruyère), wytrawnego białego wina, odrobiny kirszu i ewentualnie mąki ziemniaczanej, która zapobiegnie "zważeniu się" sera. Jako dodatki do zamaczania można podać pokrojoną bagietkę i warzywa tj. brokuły. Niektórzy przyprawiają danie gałką muszkatołową, białym pieprzem i specjalną mieszanką ziół. Z fondue serowym wiąże się pewien przesąd – kto zgubi bagietkę w garnku z serem, funduje przyjaciołom kolejną butelkę białego wina :)

Coś dla łasuchów – fondue czekoladowe
     Fondue czekoladowe jest słodką wersją tradycyjnego serowego przysmaku. Jest bardzo łatwe w przygotowaniu, wystarczy bowiem rozpuścić w garnku lub specjalnym naczyniu mleczną czekoladę. Obecnie popularne są również fontanny czekoladowe, bardzo podobne w swojej idei do fondue czekoladowego – pojawiają się zazwyczaj na ślubach. Co podać do zamaczania? Wszelkiego rodzaju owoce – truskawki, cytrusy, kiwi, a także słodkości – pianki itp. Wcześniej trzeba upewnić się, że nie rozpuszczą się one w ciepłej czekoladzie. Fondue czekoladowe sprawdzi się szczególnie podczas romantycznych wieczorów we dwoje, ponieważ czekolada uważana jest za afrodyzjak :)

Fondue mięsne
     W przypadku fondue mięsnego (nazywanego też burgundzkim), w garnku smażymy na oleju kawałki polędwicy lub rostbefu. Wszystkie czynności związane z przygotowaniem posiłku odbywają się przy stole. Goście mają na swoich talerzach minimum trzy rodzaje sosów, w których maczają usmażone mięso. Jest to chyba najbardziej kaloryczna wersja fondue.

W wersji light – fondue bulionowe
     Fondue bulionowe jest najmniej kaloryczne. Na bulionie można przygotować zarówno mięsa, jak i warzywa, które później goście maczają w sosach.

     Przygotowanie fondue nie powinno nastręczać większych trudności. Wystarczy dobry przepis i pomysł na ciekawe spotkanie gotowy :) Chociaż większość rodzajów fondue jest raczej kaloryczna, czasem dobrze jest ugościć swoich najbliższych prawdziwym przysmakiem. Pamiętajcie jednak, że nie wszyscy lubią sery pleśniowe (z nich także można przygotować fondue) – ich zapach potrafi niektórych odstraszyć od posiłku ;)


niedziela, 16 września 2012

Czas na jesienne nalewki! :)



     Jesień to czas zbiorów. W przydomowych ogródkach i na działkach za miastem dojrzewa właśnie wiele odmian owoców. Gałęzie uginają się od dorodnych śliwek, jabłek i gruszek. Najlepiej właśnie teraz rozpocząć przygotowywanie nalewek – będą gotowe na zimę. Dzisiaj przygotowałam dla Was garść porad na ten temat. Znajdziecie tutaj kilka sprawdzonych wskazówek, które – mam nadzieję – pomogą Wam zamknąć w butelkach trochę ciepłych, jesiennych promieni słońca :) Przygotowanie nalewek wcale nie jest trudne :)

     Jak zabrać się za przygotowywanie jesiennych nalewek? To naprawdę nie jest skomplikowane. Wystarczą owoce, cukier i spirytus lub wódka (w zależności od własnego uznania). Z jakich owoców można przygotować dobry trunek? Sprawdzą się śliwki, jabłka, późne jeżyny, maliny, pigwy, orzechy, aronie, mięta, jarzębina, a nawet pomarańcze czy pieprz. Istnieje również odmiana nalewki zwana ratafią – do jej przyrządzenia używa się różnych rodzajów owoców, które układamy warstwami i przesypujemy cukrem.

     Podstawą sporządzania nalewek jest właśnie przygotowanie owoców i zasypanie ich cukrem. Do tego celu będzie potrzebne duże, szklane naczynie bez przykrywki. W takim słoju układamy pokrojone owoce, zasypujemy cukrem i odstawiamy na około tydzień w ciepłe miejsce. Nalewkom dobrze służy ustawianie ich na słońcu – wówczas owoce szybciej puszczają sok, a procesy fermentacji przebiegają intensywniej. Naczynie należy przykryć materiałem, na przykład gazą. Wskazane jest uzupełnianie cukru, jednak jego nadmiar sprawi, że nalewka będzie zbyt słodka i mdła. Po tygodniu dolewamy alkoholu. Na kolejny tydzień zostawiamy nalewkę w słoju, jednak tym razem szczelnie ją zamykamy. Jeśli nie mamy zakrętki, można posłużyć się folią aluminiową. Za pomocą na przykład filtru do kawy odsączamy nalewkę i rozlewamy ją do butelek. Czasem trzeba tę czynność powtórzyć wiele razy zanim uzyskamy klarowny płyn. Potem odstawiamy butelki w ciemne, chłodne miejsce i pozostawiamy na kilka miesięcy. Gotowa nalewka wydaje się "gęstsza" niż w początkowych etapach jej przygotowania. Do serwowania nalewek najbardziej nadają się  niewielkie kieliszki, np. takie jak do wódki, likieru, a nawet do brandy. Można również dodać odrobinę trunku do filiżanki gorącej herbaty.

     Nalewki domowej roboty mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, najlepiej jednak korzystać ze sprawdzonych receptur, które z pewnością przechowują nasze babcie. Dobroczynne właściwości nalewek znane są w naszym kraju od połowy XV wieku. Nic tak nie pomaga i nie stawia na nogi w czasie przeziębienia, jak kieliszek rozgrzewającego trunku. Nic tak nie poprawia nastroju zimą, kiedy każdy przygnębiony jest brakiem słońca. Nalewki są również bogate w witaminy. Pamiętajcie, by jedną, dwie butelki odstawić na najwyższą półkę w piwniczce – smakują one najlepiej po kilku latach odpowiedniego przechowywania.

     Nastawianie nalewek nie powinno nikomu przysporzyć dużych trudności, jednak nie jest to zajęcie dla osób, które oczekują natychmiastowych efektów. Można powiedzieć, że to zadanie dla cierpliwych, najczęściej bowiem nalewki nadają się do spożycia dopiero na Boże Narodzenie. Zapewniam Was jednak, że warto poczekać – nie ma lepszego sposobu na podejmowanie gości trunkami własnej roboty, nic też nie równa się ich smakowi i aromatowi :) Zatem – czas na nastawianie jesiennych nalewek! :)

sobota, 15 września 2012

EKO stół



     Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Zachęcam, by na co dzień wprowadzać w życie ekologiczne rozwiązania. Być może pojedyncza osoba niewiele może zdziałać, jednak połączone wysiłki wielu ludzi mają większe szanse na powodzenie ;) Dzisiejszy wpis będzie dotyczył zagadnień ekologicznych związanych ze stołem – przede wszystkim przyjaznego dla nas i dla środowiska naturalnego prania obrusów i ekologicznych środków czystości. Jeśli znacie jakieś ciekawe, proekologiczne rozwiązania, nie zapomnijcie podzielić się nimi w komentarzach :)

Białe obrusy i serwetki zawsze piękne
     Najwięcej kłopotu sprawiają nam białe elementy garnituru stołowego – bawełniane i lniane obrusy, serwetki i bieżniki. Restauracje i kawiarnie mogą skorzystać z ekologicznych pralni chemicznych, jednak dla pojedynczej osoby takie rozwiązanie może być kosztowne i kłopotliwe. Z pomocą przychodzą nam jednak babcine rozwiązania – znane i cenione od wieków. Nie ma potrzeby korzystania z drogich wybielaczy chemicznych. Białe obrusy można przed praniem namoczyć na całą noc w zsiadłym mleku lub letniej wodzie z solą. Lniane – w wodzie ze spirytusem (1 łyżka na 1 litr wody). Naturalne środki wybielające to soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet (wystarczy dodać do prania pół szklanki jednego z tych środków) lub proszek do pieczenia (jedno opakowanie). Nie obędzie się jednak bez tradycyjnego proszku do prania – nadaje on ładny zapach obrusom. Natomiast suszenie na słońcu to chyba najstarszy sposób na wybielenie białych tkanin :)

Czy możliwe jest pranie bez proszku?
     Okazuje się, że tak! Współcześnie coraz więcej osób boryka się z alergiami, dlatego chętnie skłaniamy się ku naturalnym rozwiązaniom – także w przypadku środków piorących. Taką 100–procentowo naturalną alternatywą są indyjskie orzechy do prania. W Indiach i Nepalu są stosowane od wieków. Orzechy piorące są bezzapachowe, chociaż ich łupina ma charakterystyczną woń znikającą w kontakcie z wodą. Za właściwości czyszczące odpowiada substancja zwana saponiną – jest to naturalny detergent. Ponieważ orzeszki pomagają także w odtłuszczaniu, świetnie sprawdzają się nawet w zmywarkach czy podczas czyszczenia mebli.

Domowe sposoby na trudne plamy
     Kiedy na obrusie pojawią nie nieestetyczne plamy, nie warto od razu sięgać po detergenty – w ich składzie znajduje się wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i dla środowiska naturalnego. Przygotowałam więc kilka sprawdzonych sposobów na wywabianie kłopotliwych plam z obrusów i serwetek. Oto one:
  • plamy z soku – sprawiają chyba najwięcej kłopotów; w przypadku białej bawełny pomocne może okazać się czyszczenie 3-procentową wodą utlenioną wymieszaną z 5 kroplami amoniaku; w przypadku kolorowych obrusów z lnu i bawełny można zastosować kilkugodzinne moczenie w zsiadłym mleku lub zwilżenie poplamionego miejsca sokiem z cytryny i pranie ręczne w wodzie z mydlinami
  • plamy z wina – białe obrusy czyścimy watą nasączoną 10-procentową wodą utlenioną, kierując się od zewnątrz do środka plamy, unikając w ten sposób jej powiększenia; w przypadku kolorowych obrusów posypujemy plamę solą i pierzemy lub czyścimy 2-procentową wodą utlenioną upewniając się wcześniej, że nie zniszczy ona koloru tkaniny
  • plamy z tłuszczu – zdarzają się chyba najczęściej; najlepszym domowym i całkowicie ekologicznym sposobem na tego rodzaju zabrudzenia jest mąka ziemniaczana, którą posypujemy plamę przed praniem
     Ekologiczne pranie i pielęgnowanie obrusów, serwetek i innych elementów garnituru stołowego nie jest trudne. Co więcej – pozwala zaoszczędzić na drogich środkach czyszczących. Jeśli ekologiczne rozwiązania są praktyczne, tanie i zdrowe – dlaczego nie stosować ich na co dzień? :) Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi sposobami i ekorozwiązaniami, serdecznie zapraszam do pozostawiania komentarzy :)

środa, 5 września 2012

Jak udekorować i podać tort na stół?



     Tort to szczególny rodzaj ciasta. Często jest tak piękny, że zajmuje szczególne miejsce na naszym stole: podczas urodzin, rozmaitych rocznic i świąt. Zastanawiacie się jak podać tort, w jaki sposób wyeksponować go na przyjęciu? To nic trudnego. Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka ciekawych pomysłów na elegancki aranżacje. Znajdziecie tutaj garść informacji na temat najpiękniejszych dekoracji, na temat stolika ze słodyczami i wiele innych. Mam nadzieję, że okażą się one przydatne albo zainspirują Was do komponowania własnych aranżacji :)

Najpiękniejsze dekoracje tortów
     Wydawałoby się, że pojęcie "moda" dotyczy strojów, ewentualnie aranżacji wnętrz. Nic bardziej mylnego. Możemy mówić również o trendach w dekorowaniu tortów i ciast. Nawet jeśli określenie "trendy" niezbyt pasuje w tym konkretnym przypadku, to jednak bez trudu można zaobserwować pewne popularne sposoby na efektowne podawanie wypieków. Ostatnimi czasy dużym uznaniem cieszy się plastyczna masa lukrowa, z której  można wyczarować prawdziwe cukiernicze cudeńka :) Na tym jednak nie koniec. Modnym zwyczajem jest także dodawanie do potraw… kwiatów. Z pewnością słyszeliście o takich sałatkach. Dlaczego więc nie wykorzystać kielichów kwiatów lub samych płatków do dekorowania tortów? Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie kwiaty się do tego nadają. Koniecznie upewnijcie się, że Wasza kwiatowa dekoracja naprawdę jest jadalna i nikomu nie zaszkodzi.

Eleganckie patery i podstawki
     Nic nie zastąpi praktycznej, tradycyjnej patery do serwowania wypieków lub przekąsek. Najczęściej podajemy w ten sposób pokrojone ciasto, jeśli jednak na paterze zmieści się tort, można go w ten sposób pięknie wyeksponować na stole. Poza paterami z nóżką możemy również ustawić tort na tacy do serwowania. Pamiętajcie jednak, że najwygodniej dekorować tort bezpośrednio na paterze lub podstawce – nie trzeba będzie go przenosić na inne naczynie. Jeśli tort wymaga przewiezienia lub będzie stał dłuższy czas, dobrze jest ustawić go na paterze z przykrywką.

Stolik ze słodyczami
     Na Zachodzie dość popularnym zwyczajem jest ustawianie stolika ze słodyczami na rozmaitych przyjęciach. Jest to wspaniały pomysł na wyeksponowanie tortu. Wystarczy postawić pod ścianą tradycyjny, prostokątny stół, pięknie nakryć go obrusem (efektownie wyglądają wszelkie drapowania i falbanki) i udekorować. Oczywiście rolę dekoracji pełnią także same słodycze i – w centralnym miejscu – tort. Stolik ze słodyczami to prawdziwy raj dla maluchów :)

     Dekorowanie tortu jest świetną zabawą :) Serwowanie na stole również nie jest trudną sztuką – wystarczy odrobina zmysłu estetycznego i dobry smak. Jak widać, wypieki i słodkości same w sobie stanowią wspaniałą dekorację. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam podczas organizowania przyjęć urodzinowych i nie tylko :)


poniedziałek, 3 września 2012

Stół w wiejskim stylu



     Lato już się kończy. Chłodniejszy wiaterek i babie lato zwiastują nadchodzącą jesień. Zanim jednak deszczowe dni zdominują słoneczne, przed nami pora zbiorów. Drzewka ogrodowe będą uginały się od ciężkich, dojrzałych i rumianych jabłek, kasztany będą zasypywały chodniki. Wczesna jesień to dla wielu osób najpiękniejszy okres w roku, kojarzony z barwnym kobiercem liści na parkowych alejkach i ciepłymi promieniami słońca, które coraz niżej wędruje po nieboskłonie. Warto wykorzystać letnio - jesienne inspiracje podczas dekorowania stołu. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kilka pomysłów na wiejskie stylizacje.

Nieprzemijający urok drewnianego stołu
     Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze jest to, co naturalne. Dlatego wybierając stół do jadalni zastanówcie się nad bardzo modnym i jednocześnie eleganckim rozwiązaniem, a konkretnie – nad stylizowanym stołem z prawdziwego drewna. W wersji bardziej "bezpiecznej", nie rzucającej się w oczy, może to być mebel o tradycyjnych gabarytach i standardowej formie. Pomysłem dla odważniejszych jest ustawienie stołu, którego blat przypomina przecięty na pół konar drzewa. Zazwyczaj nie potrzeba wielu dodatkowych ozdób, by taki mebel stanowił niebanalną dekorację. Doskonale podkreśli on ciepły, domowy charakter wnętrza i świetnie komponuje się nie tylko z wiejskim stylem.

Pięknie zdobiona porcelana stołowa
     Nie mniej ważna niż sam stół jest oczywiście porcelana stołowa. Piękne, stylizowane naczynia, które przywodzą na myśl letnie popołudnia spędzone w ogrodzie sprawią, że aranżacja stołowa zyska niepowtarzalny charakter. W nowoczesnym stylu, który odznacza się minimalizmem, istotne jest, by porcelana sama w sobie stanowiła ozdobę stołu. Dlatego jednym z najnowszych trendów designerskich jest łączenie modernistycznej formy z tradycyjnym wzornictwem. Dużym uznaniem znów cieszą się naczynia ozdobione motywem kwiatów polnych czy owoców.

Tradycyjne akcenty zdobnicze
    Zastanawiacie się, co może ozdobić Wasz stół? Postawcie na prostotę! Jabłka w eleganckim koszyku, polne kwiaty w wiklinowym koszu (można do niego wstawić naczynie z wodą), ozdoby z łodyżek kopru czy czosnku będą przywodziły na myśl najpiękniejsze wakacyjne chwile spędzone z dala od zgiełku wielkiego miasta. Modną i jednocześnie bardzo stylową ozdobą stołu mogą być zioła zasadzone w eleganckiej doniczce. Któż z nas ich nie lubi? Wyglądają wspaniale, pięknie pachną i z pewnością przydadzą się w kuchni! Warto zadbać zatem o szczegóły. Nawet stary emaliowany dzbanek może się przydać :)

Czy trzeba rezygnować z obrusów?
     Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami pięknego stołu z prawdziwego drewna, nie ma potrzeby zakrywania go dużym obrusem. Przydadzą się natomiast lniane serwetki w naturalnym kolorze, ewentualnie prosty, pozbawiony ozdób bieżnik, który można ułożyć pod dwa leżące naprzeciwko siebie nakrycia. Nie wszyscy jednak mają tak piękne, efektowne meble. Zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach sprawdzą się gładkie obrusy, jednak niezwykle stylowo prezentują się także rozmaite hafty nawiązujące do polskiej tradycji ludowej.

     Stół w stylu cottage kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Wszyscy domownicy z pewnością będą dobrze się przy nim czuli. Nietrudno nakryć stół w stylu łączącym nowoczesne rozwiązania z wiejskimi akcentami. Wczesna jesień i obfitość apetycznie wyglądających owoców, kłosów rozmaitych zbóż i ostatnie polne kwiaty stwarzają wspaniałą okazję dekoratorską dla każdego, kto pragnie zatrzymać ostatnie dni lata na swoim stole :)