środa, 16 lutego 2011

Jak dbać o sztućce, porcelanę i szkło?


Wielu z Was zapewne z ogromną starannością kompletuje domową zastawę, sztućce oraz szklanki i kieliszki wykonane ze szlachetnego szkła. Ponieważ najcenniejsze domowe „skarby” nierzadko wykonane są z najwyższej jakości materiałów, niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o ich wygląd, właściwe mycie i przechowywanie. Dlatego też tym razem zdradzę Wam kilka domowych sposobów na to, jak czyścić i pielęgnować wszystkie elementy zastawy stołowej, by zachowały swój połysk i nieskazitelne piękno przez wiele lat.

Sztućce ze stali nierdzewnej, srebra i posrebrzane
Sztućce mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów i wówczas stosujemy rozmaite techniki konserwacji tych akcesoriów stołowych. Zazwyczaj podczas zakupu kompletu sztućców, do opakowania dołączana jest ulotka informacyjna zawierająca informacje na temat pielęgnacji i sposobie przechowywania. Warto w pierwszej kolejności stamtąd zaczerpnąć wiedzę. Pamiętajcie również, że oryginalne opakowanie najlepiej sprawdzi się jako metoda na przechowywanie sztućców. Jeśli jednak ktoś z Was jest w posiadaniu wiekowego kompletu sreber po babci, najlepiej przechowywać je w woreczkach z naturalnych włókien.

Do czyszczenia srebrnych i posrebrzanych sztućców z pewnością przydadzą się Wam specjalne preparaty, którymi wytrzemy przebarwienia i przywrócimy srebrom oryginalny połysk. Sekret naszych babć – dzięki któremu piękne, zdobione sztućce zachowały się w nienaruszonym stanie tak długo, polegał jednak na stosowaniu domowych receptur na środki do polerowania i czyszczenia sztućców. Świetnie sprawdzą się zatem woda z octem i sodą lub popiół drzewny z sokiem z cytryny – niezawodnie przywracają srebrom połysk i blask. Babcinym sposobem na piękny wygląd sreber jest również moczenie ich w zsiadłym mleku.

Natomiast sztućce, a także naczynia ze stali nierdzewnej „nie lubią” kontaktu z kwasami i solami. Dlatego nawet mycie w twardej wodzie negatywnie wpływa na ich wygląd – powstają przebarwienia i nieestetyczne plamy. Również kontakt z silnymi, żrącymi detergentami, często używanymi w zmywarkach do naczyń powoduje powstawanie plam. Najlepiej zatem używać w tym celu łagodnych płynów oraz miękkich ściereczek do polerowania (metalowe i gruboziarniste myjki porysują powierzchnię stali) – wówczas mamy gwarancję, że sztućce będą wyglądały jak nowe. Co jednak bardzo ważne: środki do czyszczenia sreber również niszczą stal nierdzewną, zatem nie należy ich stosować. Jednakże w obu przypadkach pamiętajmy, by osuszyć sztućce miękką ściereczką w celu uniknięcia zacieków.

Porcelana
Porcelany nie należy w żadnym wypadku myć w zmywarkach do naczyń, chyba że producent wyraźnie zaznaczył to w ulotce informacyjnej. Zazwyczaj jednak porcelanowe naczynia powinno się myć się ręcznie, łagodnymi detergentami i za pomocą miękkich ściereczek. Porcelana stołowa malowana ręcznie oraz zdobiona na tzw. „polewie” jest szczególnie podatna na uszkodzenia, gdy używamy szorstkich myjek i gąbek. Pamiętajcie również, by szczególnie pieczołowicie przechowywać porcelanę, ponieważ jest ona bardzo delikatna i krucha. Dlatego też nie należy ustawiać naczyń w stosach, jedno na drugim, a jeżeli jest to naprawdę konieczne – możemy poprzekładać naczynia papierowymi serwetkami lub ręcznikami kuchennymi.

Jeśli zdarzy się już, że na naszej porcelanowej zastawie pojawią się przebarwienia, wapienny osad lub wysolenia, możemy w pierwszej kolejności moczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń, a następnie przyłożyć w miejsce przebarwienia wacik nasączony wybielaczem – i zostawiamy go na kilka godzin. Pamiętajmy również, aby myć porcelanę w niezbyt gorącej wodzie.

Szklane i kryształowe naczynia
Kieliszki i szklanki bez przeszkód możemy myć w zmywarce do naczyń, oczywiście używając odpowiednich detergentów. Natomiast jeśli nasze szkło jest zmatowiałe, pomocna może się okazać skórka z cytryny lub kilka kropel amoniaku, ewentualnie salmiaku rozpuszczonego w letniej wodzie. Tak wymoczone przez kilka godzin szklane naczynia odzyskają blask. Kryształowe naczynia zdecydowanie lepiej jest myć w zimnej wodzie – ciepła powoduje ich matowienie.

Niewiele wysiłku potrzeba, by domowy komplet naczyń i sztućców zachował piękny połysk i gładką powierzchnię - również po wielu latach używania. Nawet zwyczajne, domowe sposoby pielęgnacji przyczynią się do tego, że zastawa stołowa zawsze będzie wyglądała na naszym stole wyjątkowo pięknie.

3 komentarze:

  1. ciekawy i uzyteczny post:)

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuję! mam nadzieję, że porady się przydadzą w praktyce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. szukając porad właśnie na ten temat trafiłam do Ciebie, więc ... obserwuję :)

    OdpowiedzUsuń