poniedziałek, 21 lutego 2011

Na przekór zimie: stół w stylu hiszpańskim

 
Z pewnością wielu z Was ceni elegancki, tradycyjny styl dekoracyjny. Nie wszystkim podoba się nowoczesny minimalizm, ascetyce tycznie urządzone wnętrza i stół nakryty w takiej stylistyce. Przyzwyczajeni jesteśmy raczej do ciepłych, przytulnych aranżacji i tak też chcielibyśmy nakryć swój stół. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku jest czerpanie inspiracji wprost z najbardziej znamienitych światowych trendów – ze stylu hiszpańskiego. Mamy wówczas gwarancję, że na naszym stole zagości specyficzny klimat – dzięki odwołaniu do wielowiekowych tradycji dekoracyjnych, a jednocześnie każdemu spotkaniu przy stole towarzyszyła będzie elegancka, wysmakowana oprawa.

Ponieważ styl hiszpański nawiązuje do bogatych tradycji narodowych półwyspu Iberyjskiego, znajdziemy wiele możliwości i wariantów nakrywania stołu w zależności od stylu urządzenia naszego mieszkania czy domu. Styl hiszpański to bowiem nie tylko pionowe pasy i ornamenty kwiatowe na obrusach. Równie ciekawe wydają się w tym wypadku prekolumbijskie motywy geometryczne, motywy roślinne i zwierzęce (np. przedstawiane w charakterystyczny, „spłaszczony”, schematyczny sposób byki), a nawet muzułmańska kaligrafia i arabeski.

Czasem wystarczy, że zupełnie nowoczesne stoły „ocieplimy” hiszpańskimi akcentami. Pamiętajmy zatem o naturalnych, organicznych materiałach – drewnie, ceramice. Nie sprawdzą się raczej przedmioty metalowe i z tworzyw sztucznych.  Nawet jeśli nasz stół ma proste, nowoczesne kształty, specyficznie wygięte nogi krzeseł będą kojarzyły się z klasycznym, tradycyjnym stylem. Świetnie natomiast będą wyglądały w tym wypadku stoły ze szlachetnego, najlepiej ciemnobrązowego drewna.

Hiszpania to również kraina pełna słońca, zatem nakrywając stół w takim stylu pamiętajmy o możliwościach jakie daje nam używanie zdecydowanych barw. Świetnie sprawdzą się wszelkie ciepłe kolory: odcienie żółci, czerwieni i brązu, ale również ciekawie zestawione kontrasty, np. czerwień – zieleń, niebieski – żółty. Ważne, by kolory te były żywe i komponowały się w elegancką, a zarazem przytulną całość.

Na stole w stylu hiszpańskim z pewnością możemy ustawić wszelkie naczynia i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Z pewnością część z Was doskonale wie, jak stylowo może prezentować się  ceramiczny dzban lub imbryk z herbatą. Ogromne pole do popisu mają w tym wypadku również osoby uwielbiające przedmioty, które „mają duszę”. Ponieważ styl hiszpański słynie z dużego przyzwolenia na ogromną różnorodność dodatków dekoracyjnych, bez obaw będziemy mogli ustawić na stole przepiękny półmisek czy naczynia z grubego, kolorowego szkła.

Jeśli chcemy na co dzień nakrywać swój stół w tym niezwykle eleganckim stylu zachowując jednocześnie niepowtarzalny klimat tradycyjnej aranżacji hiszpańskiej, pamiętajmy, że mamy wiele możliwości i styl ten nie oznacza monotonii. Sam styl hiszpański posiada kilka wariantów, np. odmiana kolonialna i styl Revival – wówczas możemy sięgać również po barwy różowe i beżowe. Z całą pewnością jednak ten trend aranżacyjny sprawi, że nasz stół będzie komfortowym, przyjaznym miejscem – idealnym na chwile relaksu w gronie rodziny i przyjaciół :)

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz