piątek, 14 października 2011

Dekoracje z dyni nie tylko na Halloween


Jesień to czas zbierania plonów. Warto więc wykorzystać dary natury do dekoracji stołu. Właśnie teraz znajdziecie wiele różnych owoców, warzyw, liści i gałązek, z których w prosty sposób można wyczarować efektowne ozdoby na stół. Doskonale oddają one charakter jesieni jako czasu obfitości. Przecież jesienne miesiące to nie tylko deszczowe, szare dni, ale również cała paleta barw i klimatyczny nastrój :) Niech więc zagości on i u nas w domu :) Dzisiaj podpowiem Wam więc jak wykorzystać duże i małe dynie w aranżacjach stołowych. Mam nadzieję, że moje wskazówki zainspirują Was do własnych eksperymentów dekoracyjnych. Jakie ciekawe zastosowania dyni potraficie jeszcze znaleźć? :)

Tradycyjne kompozycje dyniowe
Dynie najpiękniej wyglądają we wnętrzach tradycyjnych, rustykalnych oraz utrzymanych w ciepłych barwach. Pasują do starej lub stylizowanej na starą porcelany stołowej. Wprost zjawiskowo wyglądają w zestawieniu z ciężkimi, kryształowymi kieliszkami i karafkami. Komponując najprostszą nawet dekorację stołową nie zapomnijcie o szyszkach, orzechach i liściach. Dynia powinna być głównym akcentem dekoracyjnym z racji swojej wielkości, liczy się jednak jesienny przepych, więc z powodzeniem możecie wykorzystać nawet duże ilości dodatków. Najważniejsze,  by całość prezentowała się naturalnie i utrzymana była w kolorach ziemi. Jeśli jednak Wasze mieszkanie lub dom urządzony jest w nowoczesny sposób, nic straconego. Wystarczy że dekoracja będzie harmonizowała z otoczeniem chociażby barwą. Dynię można pomalować na dowolny kolor. W tym roku bardzo modne są dekoracje wykorzystujące dynie pomalowane na biało, na pewno więc bez trudu stworzycie ozdobę pasującą do stylistyki pomieszczenia :)

Lampiony do domu i ogrodu
Ozdoby z dyni kojarzą nam się z Halloween, okazuje się jednak, że tak dobrze oddają one jesienny nastrój, iż wiele osób chętnie widziałoby je w swoim otoczeniu na co dzień. I trudno się temu dziwić, kiedy przyjrzymy się lampionom zrobionym z dyni. Można wydrążyć ją w środku (miąższ posłuży do przygotowania wspaniałych dań), a następnie niewielkim nożykiem wyciąć dowolny wzór. Mogą to być chociażby kółeczka tworzące łańcuszki, z powodzeniem możecie wykorzystać również foremki do ciasteczek o rozmaitych kształtach. Osoby obdarzone większymi zdolnościami artystycznymi z pewnością wykorzystają swoje talenty do wyczarowania niepowtarzalnych i zachwycających lampionów :)

Kwietniki dyniowe
W tym roku bardzo modne są również kwietniki i doniczki z wydrążonych dyni. Można je ustawić na stole w domu, a także na stoliku na patio lub w ogrodzie. Dynię można wykorzystać podobnie jak gąbkę kwiaciarską – ususzone lub świeże kwiaty wbijamy wówczas w czubek dyni lub na całej jej powierzchni w taki sposób, by powstała kwiatowa kula. W tym celu przyda się Wam szpikulec do robienia dziurek, ale wystarczy nawet zwyczajny gwoździk. Niewydrążona dynia ma tę zaletę, że jest ciężka i nie zwieje jej wiatr, jeśli postanowicie wykorzystać ostatnie słoneczne dni na relaks na ganku lub w ogrodzie.   

Nietypowe dekoracje
Nic nie stoi na przeszkodzie, by dynię ozdobić w nieszablonowy sposób. Można wykorzystać technikę podobną do popularnego ostatnimi czasy decoupage. Wystarczy na oczyszczoną powierzchnię dyni nakleić jesienne liście albo nawet kolorowe paseczki materiałów czy chociażby wzory wycięte z papierowych serwetek stołowych.  Pięknie prezentują się również dynie pomalowane na całej powierzchni brokatem. Jeśli posiadacie w domu druciki miedziane lub stalowe, które nie są pokryte izolacją, z powodzeniem możecie wykorzystać je do ozdobienia dyni interesującymi "esami floresami". Kolorowe szpileczki również przemienią warzywo w małe arcydzieło. Prawdziwą sztuka jest rzeźbienie w dyni – do tego celu służy najlepiej zielona dynia, której piękne, pomarańczowe wnętrze wygląda zachwycająco. Wydrążona dynia może posłużyć także jako misa na owoce lub nawet jako kubełek na lód.

Dekoracje z dyni sprawdzą się nie tylko podczas Halloween, chociaż oczywiście z tym świętem kojarzą się nawet Polakom. Przytulny, ciepły jesienny klimat najlepiej oddają właśnie jesienne dary natury. I taką naturalną, przyjemną atmosferę wprowadzą do domu dyniowe ozdoby. Sprawdzą się one nie tylko na stole, ale również na kominku czy na werandzie lub w ogrodzie. Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirują Was do stworzenia własnych dekoracji, które zachwycą i domowników, i Waszych gości :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz