piątek, 17 sierpnia 2012

Marynistyczne aranżacje stołowe

     


Wakacje powoli się kończą, ale mamy jeszcze czas wykorzystać letnie inspiracje podczas dekorowania stołu na przyjęcia i spotkania w gronie najbliższych :) Chyba nic tak nie kojarzy się z wakacyjną beztroską, jak nadmorskie klimaty. Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka pomysłów na efektowne nakrycia stołu w stylu marynistycznym. Znajdziecie tutaj sprawdzone rozwiązania i praktyczne porady, które pozwolą w łatwy i ciekawy sposób wykorzystać do ozdoby przywiezione znad morza skarby. Pomysły te zdadzą egzamin nie tylko podczas nieformalnych czy codziennych spotkań przy stole, ale również na specjalne okazje.

Aranżacje modne i efektowne
     Z pewnością doskonale wiecie, że marynistyczne aranżacje są ostatnimi czasy bardzo modne. Popularne zestawienie koloru granatowego i koralowego sprawdza się zarówno na wybiegu dla modelek i na nadmorskich deptakach, jak i w naszych wnętrzach czy… na stole :) Dlatego warto zwrócić uwagę na to kontrastowe zestawienie, podobnie jak na granatowo – białe paski na obrusach. Wszystko, co kojarzy się z morzem, czyli sznurki o grubych splotach (np. zastępujące obrączki na serwetki), wyrzucone na brzeg muszle i rozgwiazdy czy nawet złocisty piasek rozsypany na obrusie pięknie prezentuje się na stołach, przypominając zapach morskiej bryzy i beztroską atmosferę wakacyjnego wypoczynku. Nie ma chyba lepszego sposobu, by wprawić domowników i gości w dobry nastrój :)

Podmorskie krainy i rafy koralowe
     Stół w stylu morskim może również przypominać podmorską krainę. Jak przygotować taką aranżację? Tłem powinien być błękit lub turkus. Sprawdzi się zatem jednolity obrus, do którego można dobrać serwetki w piaskowym kolorze. Na stole mogą pojawić się soczyście kolorowe zimne napoje i drinki, które będą przywodziły na myśl ryby zamieszkujące rafy koralowe. Do ozdoby warto wykorzystać rozgwiazdy i duże muszle, a nawet połyskujące figurki syrenek czy skrzyneczki ze złotymi monetami.

"Morski" garnitur stołowy i menu
     Jaka porcelana stołowa pasuje do marynistycznych aranżacji? Efektowne są chociażby sztućce w złotym kolorze. Bez obaw można ustawić na stole naczynia o perłowym połysku – wystarczy pojedynczy dzbanek lub półmisek. Odpowiednie będą także matowe naczynia ceramiczne. Niekiedy na pchlim targu można kupić bardzo oryginalne elementy zastawy, na przykład paterę opierającą się na mackach ośmiornicy :) Na co dzień tak fantazyjne ozdoby stołu raczej się nie sprawdzą, ale na taką okazję - doskonałe! :) Jako niewielkie miseczki do sosu, podstawki na świeczki lub ozdoby mogą posłużyć połówki muszli. W ofercie Menu, skandynawskiego producenta cenionych na całym świecie przedmiotów codziennego użytku, znajdziecie piękne lampiony – latarnie morskie. Możecie również stworzyć dekorację w podobnym stylu samodzielnie.
     Jeśli chodzi o jadłospis na przyjęcie w marynistycznym stylu, aż prosi się, by podać ryby i owoce morza :)

Klasycznie i nowocześnie
     Nietypowe dekoracje morskie to duża ekstrawagancja. Niektórzy wolą elegancki, minimalistyczny styl. Wówczas do nakrycia stołu można użyć szarego lub białego płótna, a "morski efekt" zapewnią naczynia w odpowiednio dobranych barwach i jedna lub dwie dyskretne dekoracje. Zwolennikom tradycji zapewne spodobają się obrusy z delikatnym wzorem i stylizowane oświetlenie w postaci latarenek.

     Marynistyczny styl jest bardzo modny i w pewien sposób uniwersalny. Podoba się chyba każdemu, ponieważ przypomina wakacje i beztrosko spędzony czas. Niewielkim nakładem pracy można szybko i tanio wyczarować na stole elegancką dekorację i zaprosić bliskich na ucztę u Neptuna ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz