sobota, 11 sierpnia 2012

Najpiękniejsze winietki stołowe
     Winietki, czyli wizytówki przy nakryciach, to bardzo eleganckie rozwiązanie organizacyjne. Najczęściej spotykamy je w restauracjach przy okazji dużych uroczystości, takich jak śluby i wesela. Nie od dziś wiadomo, że wiele wydarzeń towarzyskich i świąt o charakterze rodzinnym udaje się najlepiej, jeśli zadbamy o detale i starannie przygotujemy spotkanie. Wizytówki stołowe, ponumerowane stoliki i tablice gości podnoszą rangę uroczystości, dlatego warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej i sprawić zaproszonym miłą niespodziankę.  Ponieważ winietki są coraz modniejsze, dzisiaj przygotowałam dla Was garść porad na ich temat. Jak sami zobaczycie – stworzenie niebanalnych dodatków stołowych wcale nie jest trudne! :)

Rozsadzamy gości przy stołach
     Z organizacyjnego punktu widzenia śluby i inne duże uroczystości to prawdziwa przeprawa. Z doświadczenia wiemy, że nawet najlepszy plan podlega weryfikacji z rzeczywistością. Dlatego warto wykorzystać sprawdzone rozwiązania, dzięki którym wiele czynności odbywa się w miłej atmosferze. Jeśli przemyśleliśmy dokładnie jak chcielibyśmy usadzić gości, przygotujmy winietki z imieniem i nazwiskiem zaproszonych – ustawimy je obok każdego nakrycia (zazwyczaj tuż nad talerzem). Wówczas nasi bliscy sami znajdą swoje miejsce – nie będzie potrzebna obsługa kelnerów, nikt nie będzie zniecierpliwiony i urażony czekaniem aż "ktoś się nim zajmie". Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest ustawienie przy wejściu do sali restauracyjnej tablicy gości. Umieszcza się na niej listy ponumerowanych stolików wraz z "przypisanymi" do nich osobami. Wówczas można dodatkowo ustawić winietki, jednak wystarczy umieścić na stoliku w widocznym miejscu jego numer.

Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania
     Winietki, numerki stolików i tablice gości powinny być eleganckie i estetyczne. Nie trzeba ich zamawiać – wystarczy dobry pomysł i zapał do samodzielnego ich wykonania. Warto pamiętać jednak o tym, że wypisując nazwiska gości nie można popełnić błędu, a pismo powinno być nie tylko staranne, ale wręcz ozdobne. Lepiej wydrukować wizytówki stołowe niż ustawić przy nakryciu zwyczajnie brzydkie. To samo dotyczy numerków stolików. Zadbajmy o to, by były widoczne i odpowiednio duże – tak, by starsze osoby nie miały kłopotu z ich odczytaniem. Natomiast tablica gości powinna być ustawiona na twardej podkładce i stojaku, ewentualnie w widocznym miejscu na restauracyjnym kontuarze.

Najciekawsze pomysły na winietki stołowe
     Najprostsze winietki to zgięte w pół karteczki ustawione nad nakryciem lub na talerzu. Można wykorzystać również kieliszki, wrzucając karteczkę do środka, albo przywiązać do niewielkiego jabłuszka czy też przypiąć do wizytówki kwiat. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie winietek ze zdjęciami zamiast nazwisk – goście z pewnością będą zachwyceni, jednak takie rozwiązanie sprawdzi się raczej w kameralnym gronie. Modnym zwyczajem weselnym jest ustawianie obok nakryć drobnych upominków dla gości, na przykład czekoladek lub ciastek. Można wbić w nie patyczek z karteczką. Jeśli zależy nam na nieco bardziej ekskluzywnej formie, możemy przygotować winietki w małych ramkach lub na przykład w kompasie. Wiele zależy od naszej kreatywności i aranżacji zarówno stołu, jak i całej sali. 

     Ważne uroczystości takie jak śluby, chrzciny czy Pierwsza Komunia Święta na długo zapadają w pamięć zarówno ich "głównym bohaterom", jak i zaproszonym gościom. Często zdarza się, że naszym bliskim zostają po owych wydarzeniach jedynie ulotne pamiątki, takie jak zaproszenia czy właśnie winietki. Zadbajmy, by wyglądały pięknie i by każdy gość poczuł się dzięki takim drobiazgom wyjątkowo. To nie jest trudne. Przygotowywanie winietek może być świetną zabawą, zwłaszcza dla osób o artystycznej naturze, ale nie tylko. Dbałość o detale podczas organizowania uroczystości to wyraz naszego szacunku dla krewnych i bliskich znajomych, którzy są częścią naszego życia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz